USA zażądały natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia Nawalnego

Sekretarz stanu USA potępił zatrzymanie przez rosyjskie władze opozycjonisty Aleksieja Nawalnego i zażądał jego „natychmiastowego i bezwarunkowego” zwolnienia. Głos w tej sprawie zabrał również minister spraw zagranicznych Kanady.

W wydanym w niedzielę oświadczeniu sekretarz stanu Mike Pompeo „zdecydowanie” potępił zatrzymanie Nawalnego na lotnisku Szeremietiewo w Moskwie.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„Z głębokim zaniepokojeniem odnotowujemy, że jego zatrzymanie jest ostatnim z serii prób uciszenia Nawalnego i innych działaczy opozycji oraz niezależnych głosów krytycznych wobec władz rosyjskich” – oświadczył Mike Pompeo.

Szef amerykańskiej dyplomacji stwierdził, że „pewni siebie przywódcy polityczni nie boją się konkurencyjnych głosów, nie dopuszczają się przemocy i nie zatrzymują niesłusznie przeciwników politycznych”.

Według Pompeo naród rosyjski „zasługuje na rząd, który wspiera otwarty rynek idei, przejrzyste i odpowiedzialne zarządzanie państwem, niezależne sądownictwo oraz możliwość korzystania z… wolności słowa i zgromadzeń bez obawy o zemstę”.

„Wzywamy rosyjski rząd do zapewnienia równych szans wszystkim partiom politycznym i kandydatom, którzy chcą konkurować w procesie wyborczym. Aleksiej Nawalny nie jest problemem. Żądamy jego natychmiastowego i bezwarunkowego uwolnienia” – napisał Pompeo.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Do zatrzymania rosyjskiego polityka odniósł się również minister spraw zagranicznych Kanady Marc Garneau. Szef kanadyjskiej dyplomacji na Twitterze „zdecydowanie” potępił uwięzienie Nawalnego i zażądał jego „natychmiastowego” uwolnienia. „Jest to niedopuszczalne i będziemy nadal domagać się wyjaśnienia jego otrucia” – napisał Garneau.

Jak podawaliśmy, w niedzielę wieczorem rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny wrócił do Moskwy z Berlina, gdzie był leczony po otruciu chemicznym środkiem bojowym „Nowiczok”. Lądowanie jego samolotu miało nastąpić na lotnisku Wnukowo, lecz maszyna w ostatniej chwili została skierowana na lotnisko Szeremietiewo. Podczas kontroli paszportowej funkcjonariusze zatrzymali Nawalnego. Rosyjska Federalna Służba Penitencjarna (FSIN) poinformowała, że opozycjonista został zatrzymany za unikanie stawiania się przed inspekcję karno-wykonawczą jako warunkowo skazany za przestępstwo. Dalsze środki zapobiegawcze wobec Nawalnego mają być określone przez sąd.

Wcześniej zatrzymanie Nawalnego potępił m.in. minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau. We wspólnym oświadczeniu Litwa, Łotwa i Estonia zażądały od Rosji natychmiastowego uwolnienia opozycjonisty. Państwa bałtyckie oczekują reakcji UE i sankcji w razie gdyby Nawalny nie został wypuszczony. Do sprawy odnieśli się także przewodniczący Rady Europejskiej Josep Borrell oraz szef unijnej dyplomacji Charles Michel.

Kresy.pl / state.gov

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz