Stany Zjednoczone zapewniły Arabię ​​​​Saudyjską o jej zaangażowaniu w silne więzi wojskowe z królestwem, jak przekazał w środę Departament Obrony.

Zastępca sekretarza obrony USA odbyła rozmowę telefoniczną z wiceministrem obrony Arabii Saudyjskiej, księciem Abd al-Rahmanem bin Ajjafem al-Mukrinem. „Podsekretarz [Sasha] Baker pogratulowała swojemu odpowiednikowi niedawnej nominacji i potwierdziła zaangażowanie USA w silne partnerstwo obronne z Arabią Saudyjską” – przekazał w oświadczeniu rzecznik Pentagonu, Martin Meiners, jak zacytowała w środę na swoim portalu Al Arabiya.

Al-Mukrin i Baker mieli również podkreślić trwałość i znaczenie strategicznego partnerstwa amerykańsko-saudyjskiego, które według porucznika obejmuje ponad 80 lat. 

Na początku tego roku Stany Zjednoczone i Arabia Saudyjska zakończyły swoje pierwsze wspólne ćwiczenia przeciwdronowe w nowym wojskowym centrum testowym w stolicy tej drugiej – Rijadzie. Pod koniec maja obie armie przeprowadziły wspólne ćwiczenia w Arabii Saudyjskiej. Eagle Resolve 23 został zaprojektowany, aby wzmocnić zbiorową gotowość krajów partnerskich USA-Saudii i Rady Współpracy Zatoki Perskiej (GCC), a także poprawić interoperacyjność sił, przyczyniając się do stabilności regionalnej. Do GCC należą także Oman, Kuwejt, Bahrajn i Katar.

Pentagon przekazał, że po raz pierwszy te wielodomenowe ćwiczenia koncentrowały się przede wszystkim na zintegrowanej obronie przeciwlotniczej i przeciwrakietowej oraz przechwytywaniu na morzu.

We wtorek saudyjska marynarka wojenna przyjęła zespół amerykańskich okrętów jaki wpłynął na Morze Czerwone. Przez akwen ten przebiega kluczowy morski szlak handlowy z Azji Wschodniej i Zatoki Perskiej do Europy.

Saudowie przejęli władzę nad obecnymi obszarami ich królestwa w latach 20 XX wieku jako sojusznicy Wielkiej Brytanii. Po drugiej wojnie światowe stali trwałymi partnerami Waszyngtonu. Jednak w ostatnim okresie polityka Rijadu zaczęła się zmieniać. W grudniu zeszłego roku Arabia Saudyjska zawarła umowę o partnerstwie strategicznym z Chinami. Dokonała również normalizacji relacji z Iranem, której mediatorem byli właśnie dyplomaci z Pekinu.

Z drugiej strony w sobotę i niedzielę Arabia Saudyjska była gospodarzem konferencji poświęconej ukraińskim propozycjom pokojowym, w której uczestniczyli przedstawiciele około 30 państw, bez udziału Rosji.

english.alarabiya.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply