Libijski dziennik i włoska agencja informacyjna twierdzą, że pewna liczba amerykańskich żołnierzy przypłynęła do Misraty w Libii.

Informację o amerykańskich żołnierzach nadmorskim mieście Misrata w zachodniej Libii podał libijski dziennik „Al-Wasat” i włoska agencja informacyjna Agenzia Nova. Oba media powołują się na anonimowe źródła z Misraty. Według nich grupa amerykańskich żołnierzy przypłynęła do portu tego miasta z Tunezji w ciągu ostatnich kilku dni. Media nie konkretyzują jak liczny jest amerykański oddział. Informację tę podały też libijskie programy telewizyjne. Według portalu The Adress Libya były to kanały powiązane ze strukturami Bractwa Muzułmańskiego.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Dowództwo sił amerykański w Afryce – AFRICOM zaprzeczyło, że jacykolwiek żołnierze amerykańscy są obecni w Libii po tym gdy 7 kwietnia wycofano tych, którzy mieli ochraniać amerykańskich dyplomatów w Trypolisie.

Misrata jest jednym z bastionów milicji islamistycznych. Bojownicy z Misraty odegrali ważną rolę w obaleniu wieloletniego przywódcy Libii Muammara Kaddafiego. Obecnie stanowią główne wsparcie zbrojne dla Rządu Jedności Narodowego, czyli rządu Libii uznawanego przez ONZ i wspieranego przez USA.

Rząd Jedności Narodowej kontroluje już mniejszość terytorium zachodniej Libii, a jego siły musiały wycofać się pod naporem Libijskiej Armii Narodowej (LNA) marszałka Chalify Heftara. Na początku kwietnia LNA podjęła ofensywę na stolicę Libii Trypolis i oficjalnemu rządowi udało się ją powstrzymać między innymi dzięki wsparciu milicji z Misraty.

Wojna domowa w Libii trwa od czasu gdy interwencja NATO wspierając rebelię jaka rozpoczęła się w Begazi, doprowadziła w 2011 r. do obalenia wieloletniego przywódcy tego kraju, Maummara Kaddafiego. W 2015 roku portal Wikileaks ujawnił wiadomości z poczty elektronicznej Hillary Clinton, z których wynikało, że francuski wywiad przekazał znaczne sumy pieniędzy libijskim rebeliantom w czasie gdy rozpoczynali oni swoje działania przeciw Muammarowi KaddafiemuW marcu bieżącego roku były prezydent Francji, który przeprowadził zbrojną interwencję przeciw Kaddafiemu został zatrzymany i przesłuchany w sprawie nielegalnego finansowania swojej kampanii wyborczej w 2007 roku właśnie za pieniądze libijskiego przywódcy.

alwasat.ly/agenzianova.com/addresslibya.com/kresy.pl

 
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz