Prezydent USA Joe Biden powiedział w środę, że rozważa wniosek Australii o zaprzestanie ścigania założyciela Wikileaks Juliana Assange’a, co trwa już od dekady.

Australia od lat wzywa USA o wycofanie oskarżenia przeciwko Assange’owi, obywatelowi Australii, który przebywa obecnie w brytyjskim areszcie i walczy przed miejscowym wymiarem sprawiedliwości o niepodleganie ekstradycji do USA. Zapytany przez dziennikarzy o tę prośbę w środę, w czasie oficjalnej wizyty premiera Japonii Fumio Kishidę w Waszyngtonie, Biden odpowiedział: „Rozważamy tę decyzję” – zacytowała agencja informacyjna Associated Press.

Assangeowi postawiono formalnie w USA 17 zarzutów o szpiegostwo i jeden zarzut niewłaściwego użycia komputera w związku z publikacją na jego stronie internetowej zbioru tajnych dokumentów USA prawie 15 lat temu. Amerykańscy prokuratorzy utrzymują, że 52-letni Assange zachęcał i pomagał oficerowi wywiadu wojskowego Bradleya Edwarda Manninga do wykradzenia treści depesz dyplomatycznych i dokumentów sił zbrojnych USA, które następnie były publikowane na portalu WikiLeaks.

Australia twierdzi, że istnieje rozdźwięk między traktowaniema przez władze USA Assange’a i Manninga. Ten drugi otrzymał pierwotnie wyrok 35 lat więzienia, ale prezydent Barrack Obama zamienił go na 7 lat pozbawienia wolności, co umożliwiło jego wyjście na wolność już w 2017 r.

Portal Wikileaks rozpoczął działalność w 2006 roku. Jego założyciele w 2007 r. ogłosili, by publikować na nim wszelkie tajne dokumenty instytucji państwowych i prywatnych potwierdzających niezgodną z prawem działalność tych instytucji. Witryna gwarantuje anonimowość wszystkim publikującym na niej tajne materiały. Od tego czasu Wikileaks ujawniły między innymi setki tysięcy raportów z amerykańskich interwencji zbrojnych w Iraku i Afganistanie, depesz amerykańskich ambasad z całego świata, informacji o uwięzionych w obozie internowania w Guantanamo. Dzięki ujawnieniu przez Wikileaks zawartości poczty elektronicznej Hillary Clinton opinia publiczna dowiedziała się, że francuski wywiad odegrał rolę w wybuchu rebelii przeciwko pułkownikowi Muammarowi Kaddafiemu w Libii.

Zagrożony aresztowaniem w Wielkiej Brytanii Assange przez siedem lat korzystał z azylu w ambasadzie Ekwadoru w Londynie. Został z niej wyciągnięty przez brytyjską policję w 2019 r. Do dziś przebywa w brytyjskim areszcie walcząc na drodze sądowej o uniknięcie ekstradycji.

Zwolennicy Assange’a twierdzą, że jest on dziennikarzem chronionym przez Pierwszą Poprawkę, który zdemaskował amerykańskie przestępstwa w Iraku i Afganistanie, co leżało w interesie publicznym.

apnews.com/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply