Film “Przeminęło z wiatrem” został zdjęty z platformy HBO Max po wezwaniach amerykańskich widzów do usunięcia go z tego serwisu streamingowego – poinformowało w środę BBC.

Jak poinformowało w środę BBC, film “Przeminęło z wiatrem” został usunięty z platformy streamingowej HBO Max. Użytkownicy portalu mieli obiekcje co do rzekomo rasistowskiego wydźwięku produkcji.

HBO Max oświadczyło, że film z 1939 roku był „produktem swoich czasów” i przedstawiał uprzedzenia etniczne i rasowe, które były odpowiednie dla okresu, w którym dzieje się akcja filmu. Jednocześnie HBO potępiło “rasistowskie” ukazywanie czarnoskórych postaci w produkcji, platforma zapowiedziała również, że film powróci na platformę opatrzony komentarzami na temat jego historycznego kontekstu.

Zobacz też: „WaPo”: 74 proc. Amerykanów popiera protesty, 43 proc. przyznaje, że są naznaczone przemocą [SONDAŻ]

Akcja filmu „Przeminęło z wiatrem”, rozgrywająca się podczas i po amerykańskiej wojnie secesyjnej, była już wcześniej atakowana przez amerykańską lewicę z powodu przedstawienia niewolnictwa. Produkcja oparta na powieści Margaret Mitchell zawiera postacie niewolników, które wydają się zadowolone ze swojego losu i które pozostają wierne swoim byłym właścicielom nawet po uzyskaniu wolności.

Przeminęło z wiatrem, otrzymało 10 Oscarów i pozostaje najlepiej zarabiającym filmem wszechczasów. W oświadczeniu HBO Max przekazało, że „nieodpowiedzialne” byłoby utrzymanie filmu na platformie bez „wyjaśnienia i potępienia” jego „rasistowskich przedstawień”.

Zobacz też: Minneapolis: Radni chcą zlikwidować miejski posterunek policji

Hattie McDaniel odtwarzająca rolę służki/niewolnicy została za swoją rolę nominowana do Oskara za najlepszą rolę drugoplanową. Tym samym była pierwszą czarną aktorką, która została nominowana i która wygrała nagrodę.

“To jedna z najszczęśliwszych chwil w moim życiu i chciałabym podziękować każdemu z was, kto wziął mnie pod uwagę jako kandydatkę do tej nagrody. Wobec waszej szczodrości, czuję ogromną pokorę. Będę traktowała to jako latarnię dla wszystkiego co będę robić w przyszłości. Mam szczerą nadzieję, że zawsze będę dumą dla ludzi mojej rasy i twórców branży filmowej. Moje serce jest zbyt pełne, by powiedzieć wam, co teraz czuję. Pozwolę sobie powiedzieć: dziękuję i niech Bóg was błogosławi” – mówiła aktorka podczas odbierania swojej nagrody.

Zobacz też: Szwecja: W czasie zamieszek podpalono 30 samochodów, zniszczono także witryny sklepowe [+VIDEO]

Kresy.pl/BBC

4 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

  1. jaro7
    jaro7 :

    Spokojnie to dopiero początek festiwalu lewackiej głupoty i poprawności.Hoolywood to dopiero pokaże na co go stać.Tam rządzi lewactwo kierowane przez pewną nację.Teraz przy rozdaniu Oscarów czy Grammy wiadomo bedą brylować czarni(za to że są czarni a nie jako wybitni aktorzy). Wkrótce zobaczymy filmy o samurajach czy wikingach gdzie głównymi postaciami będą ….czarni.Czekam na Nobla dla Floyda