Kolumbijscy partyzanci wdrażają zawieszenie broni

Lewicowa Armia Wyzwolenia Narodowego (ELN) wydała rozkazy, by wszelkie jej oddziały zaprzestały ataków na siły zbrojne Kolumbii. To największe ciągle aktywne lewicowe ugrupowanie zbrojne w tym państwie.

Centralne Dowództwo Narodowej Armii Wyzwolenia Kolumbii nakazało w poniedziałek wszystkim swoim strukturom zawieszenie operacji ofensywnych przeciwko siłom zbrojnym, policji i kolumbijskim agencjom bezpieczeństwa państwowego od 3 sierpnia, podał portal telewizji TeleSUR.

Pierwszy dowódca ELN, Antonio Garcia, owobiście odczytał komunikat, na temat nowego rozkazu. Nagranie tego zostało opublikowane na Twitterze. Wezwano „wszystkich dowódców i bojowników Armii Wyzwolenia Narodowego (ELN) do rygorystycznego przestrzegania tego zawieszenia broni”. Według dowódcy ELN, wydany rozkaz jest częścią porozumienia podpisanego 15 lipca ub. r. z rządem w sprawie tymczasowego narodowego dwustronnego zawieszenia broni (CFBNT), które obowiązywać będzie przez 180 dni do 29 stycznia 2024 r.

W ramach zawieszenia broni działania obronne będą kontynuowane, czytamy w komunikacie, zaznaczając, że w razie incydentów struktury przekażą dowództwu, które zgłosi je do caił Mechanizmów Monitorowania i Weryfikacji (MMV).

W ciągu sześciu miesięcy obowiązywania zawieszenia broni proces partycypacji społeczeństwa będzie postępował. Już w najbliższą środę w Bogocie w Kolumbii zostanie zainstalowany Krajowy Komitet Partycypacyjny, zgodnie z dziewiątym porozumieniem Stołu Dialogu Pokojowego. Komitet „będzie odgrywał fundamentalną rolę jako organ odpowiedzialny za projektowanie i promowanie udziału społeczeństwa w procesie pokojowym”. Celem tego procesu jest dokonanie diagnozy problemów kraju, a także zbudowanie narodowej agendy przemian. Skład Komisji zostanie ogłoszony w najbliższy czwartek.

W czerwcu ubiegłego roku kolumbijski rząd i ELN uzgodniły w Hawanie tymczasowe zawieszenie broni, jako część „porozumień kubańskich” osiągniętych podczas trzeciego cyklu rozmów.

Powstała w 1964 r. ELN była przez dziesiątki lat drugą co do wielkości zbrojną organizacją walczącą z władzami Kolumbii. Z największą – Rewolucyjnymi Siłami Zbrojnymi Kolumbii (FARC) rząd Kolumbii porozumiał się już kilka lat temu i te rozformowały się w zamian za gwarancje polityczne w 2017 r.

Wojna domowa trwa w Kolumbii od 1964 roku, od kiedy FARC i ELN rozpoczęły walkę zbrojną z władzami, wojskiem a także innymi grupami paramilitarnymi. Od tego czasu konflikt pochłonął według różnych szacunków 200-400 tys. ofiar. W przeszłości dochodziło także do konfliktów między obiema lewicowymi partyzanckimi organizacjami, obecnie ELN pozostała ostatnia dużą organizacją tego typu.

Gotowość ELN do negocjacji wynika prawdopodobnie ze tego, że w sierpniu Ivan Duque został zastąpiony na stanowisku prezydenta Kolumbii przez Gustavo Petro, pierwszego lewicowca, który stał się przywódcą Kolumbii. Petro prowadzi już normalizację relacji z Wenezuelą, które zostały zerwane przez poprzednika.

telesurenglish.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply