W czasie kampanii wyborczej Inacio Lula da Silva deklarował zahamowanie wyrębu lasów deszczowych Amazonii. Nowy-stary prezydent Brazylii zapowiedział ożywienie organizacji międzynarodowej zajmującej się tym wyjątkowym regionem.

Rząd Brazylii zaplanował na początek sierpnia spotkanie w Belem, które ma na celu ożywienia Organizacji Traktatu Współpracy Amazońskiej (ACTO). Zrzesza oba, obok tego kraju, Boliwię, Ekwador, Kolumbię, Gujanę, Peru, Surinam i Wenezuele czyli państwa leżące w dorzeczu największej rzeki świata Amazonki. Na sporej części swojego obszaru tworzy ona unikalny ekosystem pierwotnego lasu deszczowego. Ma on duże znaczenie dla globalnego klimatu jako ekosystem w największym stopniu wiążące węgiel z atmosfery i oddający do niej tlen.

Konferencja ACTO ma ożywić organizację po kadencji poprzedniego prezydenta Brazylii Jaira Bolsonaro, który nie widział potrzeby szczególnych zabiegów o Amazonię i zezwolił na dokonywanie rekordowych wycinek lasu deszczowego. W czasie ubiegłorocznej kampanii wyborczej Lula da Silva obiecywał odwrót od tej polityki na rzecz zwiększenia ochrony jej środowiska narodowego. Jednak dorzecze Amazonki przekracza granice największego państwa Ameryki Południowej stąd konieczność zaangażowania sąsiadów do współpracy.

Stąd jeszcze w tym roku Brazylia chce skłonić sąsiadów do określenia agendy rozwoju a zarazem ochrony regionu. Prezydent Luiz Inacio Lula da Silva chce wykorzystać uzgodnione na spotkaniu ACTO stanowisko do określenia linii swojego wystąpienia na otwarciu Zgromadzenia Ogólnego ONZ we wrześniu, jak podał w poniedziałek portal TeleSur.

Administracja Luli da Silvy chce ujednolicenia stanowiska państw Amazonii i przyciągnięcia inwestycji do regionu w ramach polityki zwalczania wylesiania, ochrony ludności tubylczej, a zarazem rozwoju, w celu wzmocnienia pozycji wobec organizacji międzynarodowych i państw rozwiniętych, które najbardziej naciskają na ochronę ekosystemu lasów deszczowych.

Brazylia jest ojczyzną największego pierwotnego lasu deszczowego, jaki pokrywa znaczną część jej terytorium w Amazonii. Obejmuje ona ponad połowę tego rodzaju ekosystemów na globie.

Czytaj także: Energia, ekologia, emerytury – priorytety kolejnego liberalnego rządu Francji

telesurenglish.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply