Po bitwie o Międzynarodowe Lotnisko w Trypolisie w Libii okazało się, że siły Libijskiej Armii Narodowej straciły nie tylko systemy Pancyr, ale także dziesiątki czołgów, a nawet śmigłowce bojowe – poinformował w piątek portal Avia.

Jak poinformował w piątek portal Avia, siły Libijskiej Armii Narodowej (LNA) skupione wokół generała Heftara straciły podczas bitwy o Międzynarodowe Lotnisko w Trypolisie nie tylko systemy przeciwlotnicze Pancyr-S1, ale i dziesiątki czołgów, a nawet śmigłowce bojowe.

Zdobycie terytorium międzynarodowego lotniska w Trypolisie przez Rząd Jedności Narodowej, okazało się ogromną stratą dla LNA. Wojskom wspieranym przez Turcję udało się zdobyć kilkadziesiąt radzieckich czołgów, amunicję, a nawet kilka helikopterów bojowych.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Na prezentowanych w mediach społęcznościowych nagraniach widać, że siły Rządu Jedności Narodowej Libii (GNA) przejęły ogromną ilość broni porzuconej przez żołnierzy Libijskiej Armii Narodowej. Większość sprzętu nadaje się do ponownego użytkowania w walce, żołnierze GNA zabezpieczyli nawet kilka śmigłowców.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak informowaliśmy na naszym portalu, wojska rządowe mogły przejąć kontrolę nad co najmniej dwoma sprawnymi systemami Pancyr-S1, a także nad innym sprzętem wojskowym.

Przejęcie dwóch systemów obrony powietrznej Pancyr-S1 przez wspieraną przez Turcję stronę konfliktu domowego nie zostały potwierdzone przez żadne oficjalne źródła, jednak Libijska Armia Narodowa została pilnie ewakuowana z wcześniej kontrolowanego terytorium bez ciężkiego sprzętu, który musiał pozostać w porcie lotniczym. Co więcej, wcześniejsze zdjęcia satelitarne potwierdzały lokalizację na lotnisku w Trypolisie kilku systemów Pancyr i innych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Porażka armii Chalifa Heftara w Libii, może spowodować utratę strategicznie ważnego obszaru wojskowego – zauważają eksperci. Bez kontroli nad lotniskiem w pobliżu działań wojskowych możliwe jest, że siły LNA będą musiały wycofać się w celu odzyskania zdolności bojowej.

Zobacz też: Systemy przeciwlotnicze „Buk” wsparły bazę generała Heftara w Libii

Kresy.pl/Avia

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz