Po bitwie o Międzynarodowe Lotnisko w Trypolisie w Libii okazało się, że siły Libijskiej Armii Narodowej straciły nie tylko systemy Pancyr, ale także dziesiątki czołgów, a nawet śmigłowce bojowe – poinformował w piątek portal Avia.

Jak poinformował w piątek portal Avia, siły Libijskiej Armii Narodowej (LNA) skupione wokół generała Heftara straciły podczas bitwy o Międzynarodowe Lotnisko w Trypolisie nie tylko systemy przeciwlotnicze Pancyr-S1, ale i dziesiątki czołgów, a nawet śmigłowce bojowe.

Zdobycie terytorium międzynarodowego lotniska w Trypolisie przez Rząd Jedności Narodowej, okazało się ogromną stratą dla LNA. Wojskom wspieranym przez Turcję udało się zdobyć kilkadziesiąt radzieckich czołgów, amunicję, a nawet kilka helikopterów bojowych.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Na prezentowanych w mediach społęcznościowych nagraniach widać, że siły Rządu Jedności Narodowej Libii (GNA) przejęły ogromną ilość broni porzuconej przez żołnierzy Libijskiej Armii Narodowej. Większość sprzętu nadaje się do ponownego użytkowania w walce, żołnierze GNA zabezpieczyli nawet kilka śmigłowców.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak informowaliśmy na naszym portalu, wojska rządowe mogły przejąć kontrolę nad co najmniej dwoma sprawnymi systemami Pancyr-S1, a także nad innym sprzętem wojskowym.

Przejęcie dwóch systemów obrony powietrznej Pancyr-S1 przez wspieraną przez Turcję stronę konfliktu domowego nie zostały potwierdzone przez żadne oficjalne źródła, jednak Libijska Armia Narodowa została pilnie ewakuowana z wcześniej kontrolowanego terytorium bez ciężkiego sprzętu, który musiał pozostać w porcie lotniczym. Co więcej, wcześniejsze zdjęcia satelitarne potwierdzały lokalizację na lotnisku w Trypolisie kilku systemów Pancyr i innych.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Porażka armii Chalifa Heftara w Libii, może spowodować utratę strategicznie ważnego obszaru wojskowego – zauważają eksperci. Bez kontroli nad lotniskiem w pobliżu działań wojskowych możliwe jest, że siły LNA będą musiały wycofać się w celu odzyskania zdolności bojowej.

Zobacz też: Systemy przeciwlotnicze „Buk” wsparły bazę generała Heftara w Libii

Kresy.pl/Avia

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz