Przywódca Rosji przybył po raz drugi za swoich rządów do Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej. Po raz pierwszy był tam jeszcze u ich początków w 2000 roku.

Putina witał we wtorek wieczorem na lotnisku sam przywódca KRLD Kim Dzong Un. Po raz pierwszy wystąpił wobec prezydenta Rosji w roli gospodarza. 24 lata temu był nim jego ojciec Kim Dzong Il. Jeszcze przed przybyciem Putina, co ujawniono na krótko przed rozpoczęciem wizyty, ulice stolicy Korei Północnej, Pjongjangu zostały gęsto udekorowane portretami rosyjskiego przywócy i trójkolorowymi flagami Rosji.

Przywódcy poruszali się w środę przez Pjongjang w ramach bardzo licznej kawalkady. Na chodnikach oczekiwały ich tłumy Koreańczyków wymachujące chorągiewkami w barwach dwóch państw, kwiatami, trzymali też portrety przywódców. Na głównym placu miasta na wysiadajacych z limuzyny polityków czekała grupa dzieci z chorągiewkami i balonami. Na placu odbyła się parada. W sali zjazdowej odbył się koncert na cześć Putina. Ten ostatni zdążył jeszcze złożyć wieniec pod Pomnikiem Wyzwolenia.

 

Przywódcy Rosji i KRLD spotkali się najpierw wraz z delegacjami, co miało trwać, według agencji Interfax, półtorej godziny. Ze strony rosyjskiej w skład delegacji wchodzili inister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow, pierwszy wicepremier Denis Manturow, wicepremier Aleksandr Nowak, rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, asystent prezydenta ds. międzynarodowych Jurij Uszakow, ambasador Federacji Rosyjskiej w KRLD Aleksandr Macegora, minister obrony Andriej Biełousow, minister surowców naturalnych i ekologii Aleksander Kozłow, minister zdrowia Michaił Muraszko, minister transportu Roman Starowojt, wiceminister obrony Aleksiej Kriworuczko, szef Kolei Rosyjskich Oleg Biełozierow i szef Roskosmosu Jurij Borysow.

Ze strony koreańskiej, oprócz przewodniczącego KRLD, w spotkaniu uczestniczyli premier Kim Dok-hun, minister spraw zagranicznych Choi Song-hee, zastępca przewodniczącego Centralnego Komitetu Wojskowego Partii Pracy Korei Park Chong-chon, sekretarz Komitetu Centralnego Partii Cho Yong-won, szef Departamentu Międzynarodowego Centralnego Komitetu Wojskowego Partii Kim Son Nam i wiceminister spraw zagranicznych Im Chong Il.

Po spotkaniu na forum delegacji Kim Dzong Un i Putin odbyli jeszcze rozmowę w cztery oczy. Ta miała trwać, jak podała agencja Interfax, dwie godziny.

Strony podpisały “Umowę o wszechstronnym partnerstwie strategicznym”. Porozumienie zawiera wzajemne gwarancje bezpieczeństwa podobne do sojuszu. Przewiduje m.in. „udzielenie wzajemnej pomocy w przypadku agresji na jednego z uczestników” – zacytowała agencja TASS. Putin odniósł się w tym kontekście do dostaw systemów broni precyzyjnej z USA dla Ukrainy i pozwolenia tej ostatniej na uderzenia na terytorium Rosji.

Rosja „nie wyklucza rozwoju” współpracy wojskowo-technicznej z Koreańską Republiką Ludowo-Demokratyczną w związku z podpisanym porozumieniem. Kraje rozwijają relacje w dziedzinie edukacji: „Obecnie 130 obywateli KRLD studiuje w Rosji. W przyszłości będziemy rozwijać tę współpracę” – zadeklarowano . Mowa jest o współpracy w dziedzinie rolnictwa oraz w sferze kulturalnej i humanitarnej, w tym turystycznej.

Obroty handlowe między krajami w liczbach bezwzględnych są nadal skromne, ale obserwuje się dynamikę wzrostu: „W 2023 r. obroty handlowe wzrosły dziewięciokrotnie, a w pierwszych pięciu miesiącach tego roku wzrost wyniósł kolejne 54 proc.” – przytoczyła TASS.

Kwestie bezpieczeństwa i porządek międzynarodowy „zaangażowały znaczną część uwagi podczas rozmów”. Rosja i KRLD „konsekwentnie bronią idei utworzenia bardziej sprawiedliwego i demokratycznego, wielobiegunowego porządku świata”, który powinien opierać się na prawie międzynarodowym oraz różnorodności kulturowej i cywilizacyjnej, napisała TASS.

Według Moskwy i Pjongjangu destabilizcję świata przynosi “konfrontacyjna polityka Stanów Zjednoczonych mająca na celu rozbudowę infrastruktury wojskowej w subregionie”. Takie kroki podważają pokój i stabilność oraz stanowią zagrożenie dla wszystkich krajów Azji Północno-Wschodniej. Rosja odrzuca „próby zrzucania winy za pogarszającą się sytuację na Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną”. Pjongjang ma prawo „podjąć rozsądne środki” w celu wzmocnienia własnych zdolności obronnych, zapewnienia bezpieczeństwa narodowego i ochrony suwerenności, twierdzili przywódcy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Stanowisko KRLD w kwestii rozwiązania konfliktu na Ukrainie, to według Putina „kolejne wyraźne potwierdzenie prawdziwie samodzielnego, niepodległego i suwerennego kursu” koreańskiego przywództwa. Moskwa i Pjongjang będą „przeciwstawiać się samej praktyce duszenia sankcjami jako narzędziu, do którego Zachód jest przyzwyczajony w celu utrzymania swojej hegemonii w polityce, ekonomii i innych obszarach”.

System sankcji Rady Bezpieczeństwa ONZ „w odniesieniu do KRLD musi zostać poddany przeglądowi”. Klisze powielane przez zachodnich propagandystów nie mogą już maskować agresywnych planów geopolitycznych, także w regionie Azji Północno-Wschodniej, zrelacjonowała TASS. To bezprecedensowa deklaracja ze strony Moskwy, która przez dekady popierała system sankcji ONZ wobec Korei Północnej nałożonych z powodu rozwijania przez nią broni masowego rażenia.

Dla KRLD ważne jest nie tylko to, ale też dostęp do rosyjskich technologii wojskowych przede wszystkim rakietowych. Część komentatorów spodziewa się, że w zamian za zaczne dostawy podstowowych rodzajów amunicji typu radzieckiego i dział, jakie Koreańczycy wysyłają Rosjanom, ci drudzy umożliwią Pjongjangowi dostęp do kluczowych technologii.

Dla Kim Dzong Una współpraca z Rosją w tym zakresie staje się możliwością wyjścia z izolacji, a także pozyskania punktu politycznego podparcia wobec Chińskiej Republiki Ludowej, która do tej pory miała duży wpływ na politykę Pjongjangu, niemal monopolizując handel z Koreańczykami z Północy.

news.zerkalo.io/interfax.ru/tass.ru/kresy.pl

 

 

 

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply