Amerykanie twierdzą, że mają dowody na spisek zawiązany w celu ingerowania w procesy polityczne i wyborcze w USA.

Federalna ława przysięgłych oskarżyła 13 Rosjan oraz trzy firmy o ingerencję w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku. – podał w piątek Robert Mueller, specjalny prokurator badający ingerencje Rosji w wybory prezydenckie w USA w 2016 roku.

Jak podaje agencja AFP, według ujawnionego aktu oskarżenia oskarżeni od 2014 roku byli w zmowie mającej na celu mieszanie się w procesy polityczne i wyborcze w USA, w tym w wybory prezydenckie. Według Muellera Rosjanie udawali Amerykanów i zarządzali kontami w mediach społecznościowych takich jak Facebook, Twitter, YouTube i Instagram, koncentrując się w nich na stwarzających podziały tematach społecznych i politycznych. Według ujawnionego dokumentu grupa kierowana przez Jewgienija Prigożyna, bliskiego współpracownika Władimira Putina, zdołała dotrzeć ze swoim przekazem do „istotnej liczby” Amerykanów. Przekaz ten miał być nakierowany na „sianie niezgody w systemie politycznym USA”, a od połowy 2016 roku miał koncentrować się na wspieraniu Donalda Trumpa i dyskredytowaniu Hillary Clinton.

Według AFP grupa działała z terytorium Rosji, w Petersburgu, lecz niektórzy z jej członków podróżowali do USA odwiedzając Nevadę, Kalifornię, Nowy Meksyk, Colorado, Illinois, Michigan, Luizjanę, Texas, Georgię i Nowy Jork.

Dokument mówi także, że niewymieniony z nazwiska amerykański działacz polityczny doradził spiskowcom koncentrowanie się na stanach, których żadna z głównych partii politycznych nie ma znaczącej przewagi.

Według AFP, w sumie w działania prowadzone przez oskarżonych zaangażowano „setki osób”; miały one pracować w systemie zmianowym. Grupa miała otrzymać na swoje operacje miliony dolarów. Dwie z trzech wskazanych firm miały otrzymywać kontrakty od rosyjskiego rządu.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

CZYTAJ TAKŻE: USA: Były szef FBI będzie nadzorował śledztwo ws. domniemanych powiązań Trumpa z Rosją

Kresy.pl / AFP
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz