Departament Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych nominował wczoraj byłego dyrektora FBI Roberta Muellera prokuratorem nadzorującym śledztwo w sprawie rzekomego mieszania się Rosji w amerykańskie wybory prezydenckie.

Śledztwo, które ma nadzorować Mueller, ma również dotyczyć kontaktów sztabu wyborczego Donalda Trumpa z Rosjanami. Te podejrzenia, podgrzewane przez amerykańskie media, spowodowały, że Demokraci zaczęli domagać się powołania specjalnego prokuratora do nadzorowania śledztwa. Pojawiły się także głosy domagające się wszczęcia procedury impeachmentu.

Czytaj również: „NYT”: Notatki byłego dyrektora FBI ukazują, że Trump naciskał aby zakończyć dochodzenie ws. gen. Flynna

Zastępca prokuratora generalnego Rod Rosenstein informując o nominacji Muellera, powiedział, że nominacja ta leży w interesie publicznym, który wymaga aby osoba z zewnątrz nadzorowała śledztwo o tak wielkim znaczeniu politycznym. Rosenstein podkreślił również, że nominacja Muellera nie oznacza stwierdzenia popełnienia przestępstwa ani tego, że są podstawy do ścigania kogokolwiek.

Robert Mueller przyjął nominację i zapewniał, że zrobi wszystko, co leży w jego możliwościach aby wywiązać się z powierzonego mu zadania. Nominacja Muellera spotkała się aprobatą kongresmenów i senatorów z Partii Demokratycznej.

72-letni Mueller jest byłym prokuratorem i dyrektorem FBI w latach 2001-2013, czyli za rządów republikańskiej administracji prezydenta George’a W. Busha i demokratycznej Baracka Obamy. Był najdłużej sprawującym funkcję szefa FBI od czasów J. Edgara Hoovera. Ostatnio zajmował się prywatną praktyką adwokacką.

kresy.pl/ the guardian/ pap

Reklama0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz