Białoruś chce zakupić złoża ropy na terenie Rosji

W rozmowie telefonicznej z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, prezydent Aleksandr Łukaszenko zapytał, czy Białoruś mogłaby potencjalnie uzyskać złoża ropy na terytorium Rosji, poinformowało w środę biuro prasowe Łukaszenki.

Biuro prasowe prezydenta Aleksandra Łukaszenki, na które powołała się w środę agencja prasowa Tass, podało że prezydent Białorusi podczas rozmowy z prezydentem Federacji Rosyjskiej, Władimirem Putinem, zapytał się o ewentualną możliwość zakupienia złoża ropy przez Białoruś.

Prezydenci rozmawiali też o dostawach ropy i gazu na Białoruś w 2021 roku.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„Szefowie państw zgodzili się szybko rozwiązać wszystkie kwestie w tej dziedzinie. Prezydent Białorusi zapytał również swojego rosyjskiego odpowiednika o potencjalne przejęcie złoża naftowego w Rosji. Władimir Putin poparł ten pomysł. Po zbadaniu sprawa zostanie rozważona gruntownie podczas następnych negocjacji” – podała agencja Tass, powołując się na prezydenckie biuro prasowe.

W poniedziałek premier Białorusi Roman Gołowczenko zapowiedział, że jego kraj dostarczy większość ropy rurociągami z Rosji w 2021 roku, ale będą też alternatywne dostawy. Według Gołowczenki roczna wielkość dostaw rosyjskiej ropy do białoruskich rafinerii szacowana jest na 18-30 mln ton.

Zobacz też: Putin: Rosja zrobi wszystko, aby zakończyć konflikt w Górskim Karabachu

Jak poinformowaliśmy, we wtorek Białoruś rozpoczęła produkcję prądu w elektrowni atomowej w Ostrowcu, położonej około 50 km od Wilna. Litwa twierdzi, że ta elektrownia jądrowa o mocy 2400 MW wybudowana przez rosyjski koncern Rosatom jest niebezpieczna. Władze litewskie od lat zabiegają na szczeblu międzynarodowym o rozstrzygnięcie kwestii niebezpiecznej elektrowni w Ostrowcu, poszukując rozwiązań ograniczających zagrożenie.

Białoruś zapowiadała, że ​​planuje podłączyć pierwszy blok elektrowni do systemu energetycznego Białorusi pod koniec tego roku, a elektrownia powinna zacząć działać z pełną mocą w lutym 2021 roku.

Zobacz też: Litwa: Elektrownia w Ostrowcu stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego

Kresy.pl/Tass

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz