Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) wspólnie z Konfederacją Lewiatan postanowiła podliczyć stan polskiego PKB w roku pandemicznym.

Według organizacji przedsiębiorców już w warunkach obecnych ograniczeń przeciwepidemicznych polska gospodarka traci dziennie 420 mln zł., podał portal Interia. Wartość ta wynosi jedną trzecią dziennej straty jaką wiosną powodowało dziennie nałożenie przez rząd pełnej blokady gospodarki.

Portal przypomina, że obecne środki podjęte przez rząd Mateusza Morawieckiego znacznie ograniczyły usługi w gastronomii, hotelarstwie, fitness, uniemożliwiły organizacji wydarzeń masowych i targów, poważnie zawęziły  działalności kulturalnej i rozrywkowej. Organizacje przedsiębiorców twierdzą, że w handlu detalicznym już zauważalny jest spadek popytu, do którego dojdą teraz ograniczenia w liczbie przyjmowanych klientów jakie nałożył w środę na sklepy rząd.

Według FPP i Lewiatana w roku bieżącym, w związku z wszystkimi zastosowanymi okresowo ograniczeniami, przedsiębiorstwa nie zapewniły towarów i usług o łącznej wartości 125 mld zł. Jest to wartość równa 5,1 proc. PKB jaki został założony w prognozach nie uwzględniających pandemii koronawirusa.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

„Zakładając utrzymanie obecnej sytuacji do końca roku, straty w 2020 r. zamknęłyby się kwocie 150 mld zł. Przełożyłoby się to na realny spadek PKB w porównaniu z 2019 r. o 2,9 proc. W obecnej sytuacji epidemicznej należy jednak liczyć się z prawdopodobieństwem wprowadzania silniejszych obostrzeń. Natomiast gdyby został wprowadzony lockdown o takiej samej skali oddziaływania na gospodarkę, jak na wiosnę – należałoby oczekiwać, że skumulowane straty do końca roku sięgnęłyby 200 mld zł – co oznaczałoby spadek PKB o 5,1 proc. wobec 2019 r.” – podsumowują obie organizacje.

interia.pl/kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz