Premier Mateusz Morawiecki wziął udział konferencji Polityki Insight „Ryzyka i Trendy” w Warszawie.

W trakcie konferencji, premier odniósł się do trwającego kryzysu w relacjach polsko-izraelskich. „Zdecydowanie stoję na takim stanowisku, że każde poważne państwo musi dbać o swoją historię, dbać o swoją reputację dzisiejszą i o prawdę historyczną” – stwierdził Morawiecki.

Według premiera, obrona prawdy historycznej oznacza budowanie również „soft power” państwa na arenie międzynarodowej. Morawiecki powiedział, że Polska „powinna być przynajmniej taką królową pamięci świata, stała się w ostatnich 25 latach takim chłopcem do bicia wygodnym”.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Premier zaznaczył równiez, że „jeżeli coś trzeba objaśnić dodatkowo, to powinniśmy naszym partnerom, przyjaciołom objaśnić, ale musimy dbać o to, żeby ta trudna bardzo prawda historyczna (…) była we właściwy sposób przypisana”. Zaapelował o to, aby wyjaśnienie odbywało się drogą dialogu „a nie w dwóch osobnych monologach, bo (…) tak się porozumienia nie osiągnie”.

Morawiecki uznał walkę o prawdę historyczną za element walki o rację stanu.

Przypomnijmy, że w wygłoszonym w czwartek oświadczeniu, odniósł się do konfliktu z Izraelem, który wybuchł na tle polskiej ustawy o IPN.

Morawiecki oświadczył: „Polska była pierwszą ofiarą III Rzeszy. Śmierć i cierpienie w obozach koncentracyjnych były wspólnym doświadczeniem Żydów, Polaków i innych narodów. Chcemy walczyć z kłamstwem oświęcimskim w każdej jego postaci. Obozy, w których wymordowano miliony Żydów, nie były polskie”.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Czaputowicz: Inne państwa nie mogą kształtować ustaw uchwalanych w Polsce

Kresy.pl / PAP

Czytaj kolejny artykuł
1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  1. 1000_szabel
    1000_szabel :

    Polska stała się chłopcem do bicia dzięki takim rządom, jak wasze, panie Morawiecki. Zapraszasz pan do Polski osoby, które plują na nasz kraj i naród, izraelska ambasador zachowuje się skandalicznie i zamiast wyprosić ją z Polski, to wysyłasz swoich ministrów na spotkania z nią, by konsultowali nasze wewnętrzne ustawodawstwo. A dzisiaj zapraszasz izraelskich dziennikarzy i tłumaczysz się im z motywów działań swojego rządu. Nie licząc komuny, to od 25 lat polska polityka zagraniczna to polityka klęcznikowa. Od czasa do czasa zmieniany jest jedynie klęcznik. Hańba!