Podczas środowej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki poinformował o kolejnych obostrzeniach, wprowadzanych w związku ze wzrostem liczby nowych zakażeń koronawirusem.

Pandemia nasila się i dlatego nasza odpowiedź musi być zdecydowana. Kolejne restrykcje są potrzebne. Chronimy przez to służbę zdrowia i ludzi. Dzisiaj blisko 25k przypadków to zdecydowanie zbyt dużo, żeby mówić o stabilizacji – oświadczył w środę premier Mateusz Morawiecki.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

„Rozszerzamy nauczanie zdalne również na klasy 1-3 i przedłużamy okresy nauki zdalnej dla uczniów od 4 klasy do 29 listopada” – podkreślił szef rządu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Premier zaznaczył, że na tym etapie bardzo zasadniczymi ograniczeniami zostaną objęte wszystkie placówki kultury – teatry, kina, muzea, galerie. Wszystkie instytucje, które świadczą usługi kulturalne będą tymczasowo zamknięte, w celu zmniejszenia ruchu społecznego.

Obostrzenia będą dotyczyły także obiektów hotelarskich.

„Obiekty hotelarskie będą dostępne tylko dla osób podróżujących w celach służbowych” – oświadczył Morawiecki.

Wracają także ograniczenia w zakresie handlu. „W mniejszych sklepach do 100 m2 będzie mogła przebywać 1 os/10m2, a w sklepach pow. 100m2 pozostaje 1os/15m2. Sklepy w galeriach handlowych będą zamknięte z wyjątkiem spożywczych, aptek, drogerii czy usług” – podkreślił premier.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Spółki Skarbu Państwa zbudują 15 tymczasowych szpitali covidowych

Morawiecki zaznaczył, że wszystkie zmiany zaczną obowiązywać od soboty, a w przypadku szkół od poniedziałku i potrwają przynajmniej do 29 listopada.

„Wciąż mamy duże rezerwy sprzętu. Ponad 1000 wydanych ostatnio respiratorów, czeka na wydanie w najbliższych dniach kolejne 1000. Jest jeszcze wolnych 31% łóżek, ale chcemy, żeby ten bufor bezpieczeństwa był cały czas. Jeżeli epidemia dotknie powyżej 50 przypadków na 100 tys. mieszkańców to włączamy ten ostry hamulec bezpieczeństwa, ale jeśli przekroczy 75 to będziemy musieli wdrożyć zasady narodowej kwarantanny, czyli również ograniczenia w przemieszczaniu się. Jeżeli jednak liczba przypadków będzie mniejsza, powyżej 25 ale poniżej 50 na 100 tys. to jest możliwość powrotu do zasad stref czerwonych. Jeśli większa niż 10, a mniejsza niż 25 to powrotu do stref żółtych. Oby jak najszybciej to nastąpiło” – zapowiedział premier.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Australia poradziła sobie z koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w środę o 24 692 nowych i potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem.

Z powodu COVID-19 zmarło ostatniej doby 57 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami śmierć poniosło 316 osób.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz