W ramach nowego pakietu wartego 400 mln dol., USA wyślą na Ukrainę m.in. systemy HIMARS oraz amunicję rakietową i artyleryjską. Departament Stanu zgodził się też w trybie pilnym sprzedać trzy HIMARSy, które sfinansuje Ukraińcom rząd Niemiec.

W piątek Stany Zjednoczone ogłosiły nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 400 mln dolarów. To już trzecia transza pomocowa od czasu, gdy Kongres pod koniec kwietnia zatwierdził dodatkowe środki finansowe.

Siły rosyjskie przeszły do natarcia na pozycje ukraińskie w obwodzie charkowskim, lokalnie z powodzeniem. Według Waszyngtonu, najwyraźniej rozpoczęła się ofensywa na Charków.

Jak podaje strona ukraińska, w piątek rano siły rosyjskie przystąpiły do natarcia na wielu różnych odcinkach frontu, przy czym główne uderzenie Moskwa skierowała na obwód charkowski.

Europoseł Janina Ochojska skrytykowała Donalda Tuska za zapowiedź ochrony polsko-białoruskiej granicy. "Ciężkie czasy dla nas nastały" - stwierdziła.

W sobotę premier Donald Tusk spotkał się z żołnierzami Wojska Polskiego i funkcjonariuszami Straży Granicznej przy polsko-białoruskiej granicy. Szef rządu zapowiedział wzmocnienie granicy z Białorusią i budowę "nowoczesnej fortyfikacji". Zadeklarował, że nie ma limitów środków, jeśli chodzi o bezpieczeństwo Polski.

Aktywiści z Grupy Granica, którzy zajmują się pomocą nielegalnym migrantom przedostającym się z Białorusi twierdzą, że Strażnicy Graniczni nie respektują praw migrantów. "Ile jest warte słowo polskiego pogranicznika przekonała się na początku maja grupa nastolatków z Somalii. Mimo złożenia wniosków o ochronę międzynarodową, SG wywaliła ich za druty" - napisano na profilu grupy na platformie X.

Ambasadorowie krajów członkowskich przy UE uzgodnili gwarancje bezpieczeństwa dla Ukrainy - podaje Die Welt w sobotę. Jak czytamy, w dokumencie wykluczono bezpośredni udział żołnierzy krajów UE w walce z Rosją.

Najpóźniej na początku lipca Unia Europejska chce podjąć wobec Ukrainy szerokie zobowiązania w zakresie bezpieczeństwa - pisze Welt am Sonntag. Jak czytamy, "uzgodniony niedawno" projekt gwarancji bezpieczeństwa jest obecnie dyskutowany przez Europejską Służę Działań Zewnętrznych i rząd w Kijowie. Ostateczną wersję dokumentu będą musiały zatwierdzić ministerstwa spraw zagranicznych krajów członkowskich.

Niemiecka gazeta podaje, że liczący 11 stron dokument oznaczony został jako "poufny".

Maciej Thorz z Ministerstwa Infrastruktury stwierdził, że rząd "nie planuje budowy polskiej mocarstwowości w oparciu o zwiększenie żeglowności na Odrze".

Deklaracja taka padła podczas panelu dotyczącego zasobów wodnych na XVI Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.

"Nie zamierzamy - z tego, co mi wiadomo - kontynuować budowy Polski mocarstwowej w oparciu o zwiększenie żeglowności na Odrze po to, żeby przemysłowo traktować rzeki. My do rzek podchodzimy z szacunkiem i chcemy je traktować podmiotowo jako dobro naturalne, które zostało nam dane i musimy je przekazać przyszłym pokoleniom” - powiedział Thorz, który jest zastępcą dyrektora departamentu gospodarki wodnej w resorcie infrastruktury.

W stolicy rosyjskiego obwodu graniczącego z Ukrainą, Biełgorodzie doszło do zawalenia się całej sekcji jednego z bloków mieszkalnych. Władze twierdzą, że skutek uderzenia fragmentu ukraińskiego pocisku.

Tragedia dotknęła część dziesięciopiętrowego bloku znajdującego się pod adresem ul. Szczorsa 55. Z materiałów audiowizualnych wynika, że zawaliła się cała sekcja dużego budynku mieszkalnego. Kanał 112 zamieścił nagranie, na którym widać, jak część zniszczonej konstrukcji wali się w momencie, gdy strażacy i ratownicy medyczni prowadzą już akcję ratunkową.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 0 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
0%