Prezydent Rosji Władimir Putin ogłosił, że rosyjski arsenał strategicznej broni jądrowej został niemal w całości zmodernizowany i sięga obecnie 95 proc.

W piątek Kreml zamieścił nagranie z odezwą rosyjskiego prezydenta, Władimira Putina, z okazji obchodzonego w Rosji Dnia Obrońcy Ojczyzny. Oświadczył, że arsenał strategicznej broni jądrowej, jakim dysponuje Rosja, został niemal w całości zmodernizowany.

„Dziś, udział nowoczesnej broni i sprzętu w strategicznych siłach nuklearnych już sięgnął 95 procent, podczas gdy komponent morski „triady nuklearnej” to już prawie 100 proc.” – powiedział Putin.

Rosyjski przywódca ogłosił też, że rozpoczęto produkcję seryjną nowych rakiet systemu hipersonicznego Cyrkon, a „próby innych ofensywnych systemów uzbrojenia zbliżają się do końca”. Nie sprecyzował, o jakie systemy uzbrojenia chodzi.

Przeczytaj: Rosja wyposaży nowe atomowe okręty podwodne w pociski hipersoniczne

Dodał, że w listopadzie ubiegłego roku do służby w rosyjskiej marynarce wojennej weszły nowe strategiczne okręty podwodne, a w ostatnich dniach siły zbrojne otrzymały cztery bombowce strategiczne Tu-160M. Maszyny te mogą przenosić i odpalać rakiety manewrujące.

„W siłach ogólnego przeznaczenia będziemy także dążyć do utrzymania jak najwyższego udziału nowoczesnego uzbrojenia i pojazdów. Powtarzam, praca ta jest prowadzona systematycznie i konsekwentnie” – powiedział Władimir Putin.

Czytaj także: Bloomberg: rosyjska antysatelitarna broń nuklearna w kosmosie do końca roku? USA ostrzegają sojuszników

TASS / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply