Aleksander Łukaszenko odbył rozmowę telefoniczną z prezydentem Rosji Władimirem Putinem w celu omówienia sytuacji na Białorusi. Była to czwarta rozmowa przywódców od początku kryzysu powyborczego  – poinformował portal belta.by.

Prezydenci rozmawiali o sytuacji w naszym kraju i wokół niego, zwłaszcza w kontekście zachodnim – przekazano.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przeakż 1% podatku

CZYTAJ TAKŻE: Były oficer GRU dla „Kosmolskiej Prawdy”: rewolucja na Białorusi sterowana jest z Bydgoszczy

Oprócz tego przywódcy zgodzili się, że Białoruś będzie pierwszym krajem, który otrzyma rosyjską szczepionkę przeciwko koronawirusowi.

Szefowie państw rozmawiali o zwalczaniu koronawirusa. W tym kontekście prezydenci zgodzili się, że obywatele Białorusi dobrowolnie wezmą udział w trzecim etapie testów rosyjskiej szczepionki przeciw koronawirusowi. Białoruś będzie pierwszym krajem, który być zaopatrzona w tę szczepionkę – poinformował portal belta.by.

Do dziś Putin i Łukaszenka odbyli cztery rozmowy telefoniczne poświęcone sytuacji na Białorusi. Temat ten został również poruszony podczas rozmów telefonicznych Putina z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, kanclerz Niemiec Angelą Merkel i przewodniczącym Rady Europejskiej Charlesem Michelem.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Zobacz także: Łukaszenka: Musimy chronić zachodni klejnot w koronie Białorusi z centrum w Grodnie

9 sierpnia na Białorusi odbyły się szóste wybory prezydenckie od ogłoszenia niepodległości w 1991 roku. Zgodnie z ostatecznymi wynikami głosowania urzędujący prezydent Aleksander Łukaszenko zdobył 80,1% głosów. Jego rywalka Swietłana Tichanowska zdobyła 10,12% głosów.

Po ogłoszeniu wstępnych wyników wyborów w Mińsku i innych białoruskich miastach miały miejsce masowe protesty, dochodziło także do starć z milicją. W rezultacie zatrzymano około 7 000 osób, dziesiątki stróżów prawa i demonstrantów zostało rannych w pierwszych dniach protestów. Opozycja powołała radę koordynacyjną ds. pokojowego przekazania władzy, która wzywa robotników do organizowania strajków.

Protesty opozycji wciąż nie ustają. Jak informowaliśmy, w niedzielę w Mińsku odbył się wielotysięczny protest przeciwko rządom Aleksandra Łukaszenki. Uczestnicy usiłowali dojść do samego pałacu prezydenckiego. Milicja i wojsko odcięły im drogę. W sieci pojawiło się nagranie pokazujące jak prezydent Łukaszenka wysiada z helikoptera w Mińsku trzymając kałasznikowa. Nie doszło do starć sił bezpieczeństwa z manifestującymi.

Kresy.pl / belta.by

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz