Putin: rozważamy propozycje pokojowe krajów Afryki dla Ukrainy

Zdaniem rosyjskiego prezydenta, Władimira Putina, propozycje pokojowego rozwiązania konfliktu na Ukrainie to oznaka rosnącej roli Afryki, jako nowego ośrodka siły.

W piątek, podczas 2. Szczytu Rosja-Afryka w Petersburgu, rosyjski prezydent Władimir Putin w czasie sesji plenarnej oświadczył, że Rosja szanuje i uważnie rozważa inicjatywy krajów afrykańskich w sprawie rozwiązania konfliktu na Ukrainie.

Szanujemy wasze inicjatywy i uważnie je rozważamy” – powiedział Putin. Przyznał, że „kryzys ukraiński”, jak Moskwa określa wojnę z Ukrainą, jest faktycznie „palącym problemem”. Dodał, że Rosja „nie uchyla się” od rozważenia inicjatywy pokojowej krajów Afryki.

Afryka jest gotowa pomóc w rozwiązywaniu problemów, które wydają się być poza strefą jej głównych interesów” – zaznaczył Putin.

Według agencja Reutera, projekt afrykańskiego planu pokojowego przewidujące: wycofanie wojsk rosyjskich z terytorium Ukrainy, rezygnację z rozmieszczenia taktycznej broni jądrowej na terytorium Białorusi, zawieszenie nakazu aresztowania Putina wydanego przez Międzynarodowy Trybunał Karny w Hadze oraz złagodzenie sankcji nałożonych na Rosję.

Rosyjski prezydent zwrócił też uwagę na rosnącą rolę polityczno-gospodarczą krajów afrykańskich. Powiedział, że jest to „wzrost wykładniczy”, zaś Afryka staje się nowym centrum siły, z ktorym wszystkie kraje będą musiały się liczyć.

Jesteśmy świadkami, jak kontynent afrykański staje się nowym ośrodkiem siły. Jego rola polityczna i gospodarcza rośnie wykładniczo i wszyscy będą musieli liczyć się z tą obiektywną rzeczywistością” – powiedział prezydent Rosji, cytowany przez agencję Tass. Jego zdaniem, afrykańska inicjatywa pokojowa w sprawie Ukrainy to oznaka rosnącej roli Afryki.

To wiele mówi, ponieważ wcześniej wszelkie misje mediacyjne były wyłącznym monopolem tzw. rozwiniętych demokracji” – podkreślił rosyjski prezydent. Twierdził też, że zarówno Ukraina, jak i USA oraz NATO odrzucają negocjacje pokojowe, choć Moskwa deklaruje gotowość do rozmów. Oświadczył też, że próby narzucenia przez Zachód reszcie świata porządku, opartego na swoich zasadach, to oznaka „systemu neokolonialnego” i popiera kraje afrykańskie, które wzywają do zmiany takiego podejścia.

Podczas szczytu, Władimir Putin m.in. wyraził poparcie dla strategicznego partnerstwa między Rosją a Afryką i przekonanie, że wzajemna współpraca będzie rosnąć. Jego zdaniem, Rosjanie i mieszkańcy Afryki podzielają przywiązanie do tradycyjnych wartości. Powiedział również, że Rosja przeznaczy 90 mln dolarów na obniżenie długów państw afrykańskich oraz, że będzie dalej szkolić żołnierzy i funkcjonariuszy służb z tych krajów. Celem ma być przeciwdziałanie terroryzmowi, piractwu i szerzeniu ideologii ekstremistycznych.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zapowiedział, że w piątek Putin będzie kontynuował rozmowy z afrykańskimi przywódcami na temat rozwiązania konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, ale jednocześnie oświadczył, że kraje Afryki nie dały żadnych nowych propozycji.

Afrykańczycy będą dalej zadawać dziś pytania o kwestię ukraińską, a prezydent będzie gotów udzielić wyczerpujących odpowiedzi” – powiedział Pieskow.

Prezydent Rosji zadeklarował też, że Moskwa jest gotowa bezpłatnie dostarczyć Afryce pewną ilość broni, aby zwiększyć bezpieczeństwo na kontynencie i ściślej współpracować z afrykańskimi organami ścigania i służbami wywiadowczymi. Zapowiedział również zwiększenie dostaw żywności do Afryki, w tym także bezpłatne dostawy zboża.

Czytaj także: Rosjanie twierdzą, że Afrykanie nie sprzedają broni Ukrainie

Tass / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply