Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował, że planuje odwiedzić Ukrainę na początku lutego.

„Zamierzam złożyć wizytę na Ukrainie na początku przyszłego miesiąca” – powiedział Erdogan.

Powiedział też, że Turcja spodziewa się w najbliższym czasie zorganizowania na swoim terytorium osobistego spotkania Putina i Zełenskiego.

Ponadto Erdogan zaprosił prezydentów Rosji i Ukrainy na rozmowy do Turcji “w celu rozwiązania sporów” między tymi dwoma krajami.

„Turcja chce pokoju w regionie i żadnych negatywnych procesów” – powiedział.

Prezydent Turcji w ubiegłym roku wielokrotnie powtarzał, że chce pośredniczyć w rozwiązaniu kryzysu między Rosją a Ukrainą.

Zobacz także: MSZ Rosji: Xi Jinping nie poprosił o nieatakowanie Ukrainy w czasie igrzysk w Pekinie, to operacja informacyjna CIA

Podawaliśmy, że Wielka Brytania oskarżyła Kreml o dążenie do zainstalowania prorosyjskiego przywódcy na Ukrainie i poinformowała, że ​​oficerowie rosyjskiego wywiadu kontaktowali się z wieloma byłymi ukraińskimi politykami w ramach planów inwazji.

Brytyjskie ministerstwo spraw zagranicznych odmówiło przedstawienia dowodów na poparcie swoich oskarżeń. Rosja twierdzi, że nie żadnych ma planów inwazji. Brytyjskie ministerstwo poinformowało, że posiada informacje, iż rosyjski rząd rozważa byłego ukraińskiego prawodawcę Jewhena Murajewa jako potencjalnego kandydata na szefa prorosyjskiego przywództwa.

Jak informowaliśmy, ambasador Ukrainy w Wielkiej Brytanii Wadym Prystajko poinformował o chęci zwrócenia się do Londynu o przeniesienie wojsk na terytorium Ukrainy w przypadku, gdyby prezydent Rosji Władimir Putin zdecydował się na ofensywę na dużą skalę.

Podczas odprawy prasowej 21 stycznia, brytyjska minister spraw zagranicznych Elizabeth Truss poinformowała, że ​​Wielka Brytania rozważa możliwość stworzenia trójstronnego porozumienia między Wielką Brytanią, Polską i Ukrainą.

Rząd USA zatwierdził w środę kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, wart 200 mln dolarów. Choć nie podano szczegółów, w mediach pojawiły informacje, że może chodzić m.in. o śmigłowce Mi-17, ewakuowane z Afganistanu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W sieci pojawiają się doniesienia o licznych wojskowych transportach kolejowych z Rosji na Białoruś. Tylko w ciągu tygodnia przybyć miało ponad 30 pociągów po 50 wagonów w każdym, wiozących m.in. czołgi, armatohaubice. Według kolejarzy, zaplanowano łącznie przyjazd 200 takich pociągów.  Transporty odbywały się w ramach wspólnych, białorusko-rosyjskich ćwiczeń strategicznych „Związkowa Determinacja-2022”.  Podczas ubiegłorocznych manewrów Zachód-2021 na Białoruś w ciągu miesiąca przybyło łącznie 29 pociągów wojskowych. Teraz tylko w ciągu jednego tygodnia przybyło ich więcej.

W piątek w Genewie zakończyły się rozmowy sekretarza stanu USA Anthony’ego Blinkena i ministra spraw zagranicznych Rosji Siergieja Ławrowa. Tematem rozmów była sytuacja wokół Ukrainy i rosyjska propozycja ustanowienia nowego porządku bezpieczeństwa w Europie. Szef rosyjskiej dyplomacji przekazał, iż uzyskał od Blinkena zapewnienie, że USA w przyszłym tygodniu przedstawią pisemną odpowiedź na rosyjską propozycję nowego porządku bezpieczeństwa w Europie. Jak mówił, strona amerykańska zadała „kilka pytań wyjaśniających”, które mają pomóc w przygotowaniu tej odpowiedzi. Minister spraw zagranicznych Rosji jest zdania, że Amerykanie powinni upublicznić swoją odpowiedź i zapowiedział, że poprosi o to Blinkena. Uzgodniono, że po amerykańskiej odpowiedzi nastąpi jeszcze jedno spotkanie Blinkena i Ławrowa. Anthony Blinken, który miał konferencję prasową po Ławrowie, potwierdził obietnicę przekazania Rosji pisemnej odpowiedzi na jej propozycje w przyszłym tygodniu. Rozmowy określił jako szczere i użyteczne.

Kresy.pl / interfax.com.ua

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply