Prezydent Rosji Władimir Putin ostrzegł w czwartek kraje zachodnie, że istnieje realne ryzyko wojny nuklearnej, jeśli wyślą własne wojska do walki na Ukrainie, i zapewnił, że Moskwa ma broń, by uderzyć w cele na Zachodzie.

Jak przekazała agencja prasowa Reuters, Putin ostrzegł kraje zachodnie przed wojną nuklearną, jeśli Zachód wyśle własne wojska do walki na Ukrainie. Zagroził, że Moskwa ma broń, by uderzyć w cele na Zachodzie.

Zwracając się do parlamentu i innych członków elity kraju, Putin powtórzył swoje oskarżenia, że Zachód dąży do osłabienia Rosji, i zasugerował, że zachodni przywódcy nie rozumieją, jak niebezpieczne może być ich wtrącanie się w to, co określił jako wewnętrzne sprawy Rosji.

“Muszą zdać sobie sprawę, że mamy także broń, która może razić cele na ich terytorium. Wszystko to naprawdę grozi konfliktem z użyciem broni nuklearnej i zniszczeniem cywilizacji. Czy oni tego nie rozumieją?!” – powiedział Putin.

W piątek Kreml zamieścił nagranie z odezwą rosyjskiego prezydenta, Władimira Putina, z okazji obchodzonego w Rosji Dnia Obrońcy Ojczyzny. Oświadczył, że arsenał strategicznej broni jądrowej, jakim dysponuje Rosja, został niemal w całości zmodernizowany. „Dziś, udział nowoczesnej broni i sprzętu w strategicznych siłach nuklearnych już sięgnął 95 procent, podczas gdy komponent morski „triady nuklearnej” to już prawie 100 proc.” – powiedział Putin.

Rosyjski przywódca ogłosił też, że rozpoczęto produkcję seryjną nowych rakiet systemu hipersonicznego Cyrkon, a „próby innych ofensywnych systemów uzbrojenia zbliżają się do końca”. Nie sprecyzował, o jakie systemy uzbrojenia chodzi.

Dodał, że w listopadzie ubiegłego roku do służby w rosyjskiej marynarce wojennej weszły nowe strategiczne okręty podwodne, a w ostatnich dniach siły zbrojne otrzymały cztery bombowce strategiczne Tu-160M. Maszyny te mogą przenosić i odpalać rakiety manewrujące.

„W siłach ogólnego przeznaczenia będziemy także dążyć do utrzymania jak najwyższego udziału nowoczesnego uzbrojenia i pojazdów. Powtarzam, praca ta jest prowadzona systematycznie i konsekwentnie” – powiedział Władimir Putin.

Czytaj także: Bloomberg: rosyjska antysatelitarna broń nuklearna w kosmosie do końca roku? USA ostrzegają sojuszników

Kresy.pl/Reuters

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply