Prezydent Rosji Władimir Putin i prezydent Białorusi Aleksandr Łukaszenko rozmawiali telefonicznie na temat zatrzymania obywateli rosyjskich na Białorusi – poinformowało w oświadczeniu kremlowskie służby prasowe, przekazał w piątek Tass.

Jak poinformowała w piątek agencja prasowa Tass, prezydenci Aleksandr Łukaszenko i Władimir Putin rozmawiali telefonicznie w sprawie zatrzymanych na Białorusi członków grupy Wagnera.

“Odbyła się wymiana zdań na temat niedawnego zatrzymania 33 obywateli Rosji na Białorusi. Panuje przekonanie, że sytuacja zostanie rozwiązana w duchu wzajemnego zrozumienia, na którym opiera się współpraca między oboma krajami” – podano w komunikacie.

Strony zgodziły się współpracować w celu postawienia winnych przed wymiarem sprawiedliwości – poinformowała agencja informacyjna po rozmowie telefonicznej obu przywódców, powołując się na służbę prasową prezydenta Białorusi. „Podkreślono chęć współpracy w celu rozwiązania sprawy. Prezydenci zgodzili się dokładnie przestudiować każdy dostępny fakt, aby ustalić prawdziwe przyczyny obecnej sytuacji, znaleźć odpowiedzialnych i postawić przed sądem”.

Prezydent Rosji powiedział swojemu białoruskiemu odpowiednikowi, że Moskwa jest zainteresowana utrzymaniem stabilności na Białorusi i chce, aby zbliżające się wybory prezydenckie odbyły się w spokojnej atmosferze – skomentowała kremlowska służba prasowa po rozmowie telefonicznej obu przywódców.

W rozmowie telefonicznej “wyraźnie podkreślono, że strona rosyjska jest zainteresowana utrzymaniem stabilnej wewnętrznej sytuacji politycznej na Białorusi i przeprowadzeniem zbliżających się wyborów prezydenckich w spokojnej atmosferze” – głosi komunikat.

Zobacz też: Rosyjskie MSZ wzywa władze Białorusi do zaprzestania eskalacji negatywnych emocji

Putin i Łukaszenko rozmawiali także o „naglących kwestiach związanych z rozwojem braterskich stosunków między Rosją i Białorusią” – dodała służba prasowa Kremla.

Ostatnim razem przywódcy rozmawiali przez telefon 19 czerwca. Następnie spotkali się osobiście na Paradzie Zwycięstwa w Moskwie. Na Białorusi 9 sierpnia odbędą się wybory prezydenckie. O urząd prezydenta walczy pięciu kandydatów, w tym urzędujący prezydent Łukaszenko. Kampanię wyborczą zakłócają aresztowania polityków i działaczy opozycji oraz niedozwolone protesty. Wcześniej Unia Europejska i Stany Zjednoczone wyraziły zaniepokojenie tymi incydentami i wezwały władze Białorusi do przeprowadzenia wolnych wyborów.

Zobacz też: Przedstawiciel rosyjskiej ambasady na Białorusi dopuszczony do spotkania z aresztowanymi członkami grupy Wagnera

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

32 Rosjan zatrzymano w nocy z wtorku na środę w jednym z ośrodków wypoczynkowych pod Mińskiem. Oprócz tego jeszcze jedna osoba została zatrzymana na południu Białorusi.

Grupa przybyła do Mińska w nocy z 24 na 25 lipca i zameldowała się w jednym z hoteli. 27 lipca opuściła hotel i przeniosła się do jednego z sanatoriów w obwodzie mińskim. Rosjanie zwrócili na siebie uwagę nietypowym zachowaniem i ubiorem. Nie pili alkoholu, nie chodzili do lokali rozrywkowych, trzymali się z dala od innych turystów, starając się nie zwracać na siebie uwagi. “W małych grupach dokładnie badali teren i otoczenie sanatorium” – pisze Biełta.

Agencja Biełta twierdzi, że białoruskie organy ścigania zdobyły informacje, że na Białoruś przybyło “ponad 200 bojowników w celu destabilizacji sytuacji podczas kampanii wyborczej”. Rosjanie zostali zatrzymani przez antyterrorystów z białoruskiej “Alfy” przy pomocy funkcjonariuszy OMON-u.

Kresy.pl/Tass

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. pik
  pik :

  Wielka międzynarodowa prowokacja ukraińskiej SBU z 33 aresztowanymi Rosjanami na Białorusi! To jest wersja służb RF po przeprowadzonym śledztwie: <>
  Jaki cel miała mieć tak złożona ukraińska operacja w czasie wyborów prezydenckich na Białorusi?
  * zaostrzenie stosunków białorusko – rosyjskich;
  ** skompromitowanie Łukaszenki przed wyborami;
  *** zmniejszenie poparcia Łukaszenki wśród osób popierających zacieśnienie stosunków z Rosją;
  **** próba aresztowania jak największej ilości osób walczących wcześniej na Donbasie.
  Serial “Sługa Narodu” otrzymał nowe odcinki jeszcze bardziej sensacyjne niż w świecie fantazji autora. Jak doda się do tego fikcyjne zamachy terrorystyczne z nieudolnym wyzwalaniem zakładników to nowy serial gotowy. Szczegóły i filmy tutaj:
  https://www.kp.ru/daily/217165/4266019/

 2. pik
  pik :

  Wielka międzynarodowa prowokacja ukraińskiej SBU z 33 aresztowanymi Rosjanami na Białorusi! To jest wersja służb RF po przeprowadzonym śledztwie:
  Wszystko wskazuje na to, że cały werbunek rosyjskich “najemników”, przerzut ich na teren Białorusi, zakup i następnie anulowanie biletów do Stambułu przeprowadzone zostały przez ukraińskie służby (podobno we współpracy z USA). Werbunek grupy rozpoczął się przez “Sergieja Petrowa” (dane fałszywe) telefonicznie z wirtualnego syryjskiego numeru kierunkowego (+963-931-42-562), który kontaktował się z byłymi żołnierzami CzWK (prywatnych kompanii) i uczestnikami wojny domowej na Donbasie. Były żołnierz ŁDNR Artiom Milajew “Szaman” tak się zapalił do tego projektu, że zajął się werbunkiem kolejnych weteranów do pracy zagranicznej “przy ochronie obiektów naftowych”. W organizacji grupy brał udział menadżer od bezpieczeństwa “Rosniefti” Sergiej Wiktorowicz Bezinskij – również osoba fikcyjna. Jego adres ([email protected]) usunięty po 2 dniach od aresztowania Rosjan. Do końca maja “Szaman” uzbierał grupę 180 osób. Używał przy tym nazwy zlikwidowanej w 2018r CzWK “Mar”, a nie CzWK “Wagner” jak podają w różnych propagandowych mediach. W czerwcu po “śmierci” “Sergieja Petrowa” w Syrii grupa otrzymała nowego kuratora – tym razem z Wenezueli podszytym pod numer: +5-841-291-01-091 konsulatu RF. Dowódcami 5 grup zostali: “Szaman”, “Juricz”, “Sanycz”, “Paradoks”, “Admin”. Cztery grupy miały wyjechać do Mińska 24.07, 26.07 i 6.08. W pierwszej grupie mieli być ludzie z ukraińskim obywatelstwem lub walczący na Donbasie. Bilety lotnicze z Mińska do Stambułu – Hawany – Karakas wyglądały jak zakupione przez stronę firmy Must Go z turystycznej kijowskiej Coral Travel. W kontaktach zamawiającego bilety pojawia się również kijowskie firmy “Travel Set” czy “Eir Laif Logistic” zarejestrowane w styczniu br. Bilety z 25.07 zostały anulowane i prze rezerwowane na 30.07. Zamawiający grupę zebrał o jej uczestników szczegółowe ankiety dotyczące ich danych, wcześniejszej działalności, a nawet rachunków bankowych – dane wywiadowcze jak na dłoni. Wszystkie umowy o pracę również zostały sfałszowane. Obsługą (telefoniczną) Rosjan w Białorusi zajmowała się “Larysa Samarina” – również fałszywa postać z wirtualnym, niezarejestrowanym w żadnej sieci numerem telefonicznym. Kazano zniszczyć bilety na 25.07 i zapowiedziano, że polecą 30.07 do Stambułu. Natychmiast po zatrzymaniu grupy przekazano wszystkie dane osobowe do ukraińskiej ambasady w Mińsku. Zaraz po tym, pojawiło się 12 dodatkowych nazwisk na liście “Mirotworec” z tej grupy (bezprawna lista osób do prześladowania za poglądy lub działalność uznaną przez nacjonalistów za niewłaściwą – obejmuje dziennikarzy, polityków, prawników, separatystów itd.), a wcześniej było tam 16. Wynika z tego, że grupa tych najemników nie istniała wcześniej w RF i nie była to żadna Grupa Wagnera. Stworzyły ją ukraińskie służby przy pomocy kilku dobrze opłaconych werbowników z Rosji.
  Jaki cel miała mieć tak złożona ukraińska operacja w czasie wyborów prezydenckich na Białorusi?
  * zaostrzenie stosunków białorusko – rosyjskich;
  ** skompromitowanie Łukaszenki przed wyborami;
  *** zmniejszenie poparcia Łukaszenki wśród osób popierających zacieśnienie stosunków z Rosją;
  **** próba aresztowania jak największej ilości osób walczących wcześniej na Donbasie.
  Serial “Sługa Narodu” otrzymał nowe odcinki jeszcze bardziej sensacyjne niż w świecie fantazji autora. Jak doda się do tego fikcyjne zamachy terrorystyczne z nieudolnym wyzwalaniem zakładników to nowy serial gotowy. Szczegóły i filmy tutaj:
  https://www.kp.ru/daily/217165/4266019/

 3. pik
  pik :

  To była wielka międzynarodowa prowokacja ukraińskiej SBU z 33 aresztowanymi Rosjanami na Białorusi! Taka jest wersja służb RF po przeprowadzonym śledztwie:
  Wszystko wskazuje na to, że cały werbunek rosyjskich “najemników”, przerzut ich na teren Białorusi, zakup i następnie anulowanie biletów do Stambułu przeprowadzone zostały przez ukraińskie służby (podobno we współpracy z USA). Werbunek grupy rozpoczął się przez “Sergieja Petrowa” (dane fałszywe) telefonicznie z wirtualnego syryjskiego numeru kierunkowego (+963-931-42-562), który kontaktował się z byłymi żołnierzami CzWK (prywatnych kompanii) i uczestnikami wojny domowej na Donbasie. Były żołnierz ŁDNR Artiom Milajew “Szaman” tak się zapalił do tego projektu, że zajął się werbunkiem kolejnych weteranów do pracy zagranicznej “przy ochronie obiektów naftowych”. W organizacji grupy brał udział menadżer od bezpieczeństwa “Rosniefti” Sergiej Wiktorowicz Bezinskij – również osoba fikcyjna. Jego adres ([email protected]) usunięty po 2 dniach od aresztowania Rosjan. Do końca maja “Szaman” uzbierał grupę 180 osób. Używał przy tym nazwy zlikwidowanej w 2018r CzWK “Mar”, a nie CzWK “Wagner” jak podają w różnych propagandowych mediach. W czerwcu po “śmierci” “Sergieja Petrowa” w Syrii grupa otrzymała nowego kuratora – tym razem z Wenezueli podszytym pod numer: +5-841-291-01-091 konsulatu RF. Dowódcami 5 grup zostali: “Szaman”, “Juricz”, “Sanycz”, “Paradoks”, “Admin”. Cztery grupy miały wyjechać do Mińska 24.07, 26.07 i 6.08. W pierwszej grupie mieli być ludzie z ukraińskim obywatelstwem lub walczący na Donbasie. Bilety lotnicze z Mińska do Stambułu – Hawany – Karakas wyglądały jak zakupione przez stronę firmy Must Go z turystycznej kijowskiej Coral Travel. W kontaktach zamawiającego bilety pojawia się również kijowskie firmy “Travel Set” czy “Eir Laif Logistic” zarejestrowane w styczniu br. Bilety z 25.07 zostały anulowane i prze rezerwowane na 30.07. Zamawiający grupę zebrał o jej uczestników szczegółowe ankiety dotyczące ich danych, wcześniejszej działalności, a nawet rachunków bankowych – dane wywiadowcze jak na dłoni. Wszystkie umowy o pracę również zostały sfałszowane. Obsługą (telefoniczną) Rosjan w Białorusi zajmowała się “Larysa Samarina” – również fałszywa postać z wirtualnym, niezarejestrowanym w żadnej sieci numerem telefonicznym. Kazano zniszczyć bilety na 25.07 i zapowiedziano, że polecą 30.07 do Stambułu. Natychmiast po zatrzymaniu grupy przekazano wszystkie dane osobowe do ukraińskiej ambasady w Mińsku. Zaraz po tym, pojawiło się 12 dodatkowych nazwisk na liście “Mirotworec” z tej grupy (bezprawna lista osób do prześladowania za poglądy lub działalność uznaną przez nacjonalistów za niewłaściwą – obejmuje dziennikarzy, polityków, prawników, separatystów itd.), a wcześniej było tam 16. Wynika z tego, że grupa tych najemników nie istniała wcześniej w RF i nie była to żadna Grupa Wagnera. Stworzyły ją ukraińskie służby przy pomocy kilku dobrze opłaconych werbowników z Rosji.
  Jaki cel miała mieć tak złożona ukraińska operacja w czasie wyborów prezydenckich na Białorusi?
  * zaostrzenie stosunków białorusko – rosyjskich;
  ** skompromitowanie Łukaszenki przed wyborami;
  *** zmniejszenie poparcia Łukaszenki wśród osób popierających zacieśnienie stosunków z Rosją;
  **** próba aresztowania jak największej ilości osób walczących wcześniej na Donbasie.
  Serial “Sługa Narodu” otrzymał nowe odcinki jeszcze bardziej sensacyjne niż w świecie fantazji autora. Jak doda się do tego fikcyjne zamachy terrorystyczne z nieudolnym wyzwalaniem zakładników to nowy serial gotowy. Szczegóły i filmy tutaj:
  https://www.kp.ru/daily/217165/4266019/