Rosyjska armia będzie mogła wcielać więźniów

Duma Państwowa przyjęła w drugim czytaniu dwa projekty ustaw regulujących pobór wieńców do służby wojskowej i zwalniających od odpowiedzialności karnej

Jak twierdzi piszący o sprawie portal Svoboda.org nowe przepisy maja umożliwić służbę wojskową przestępcom skazanym za przestępstwa o mniejszej i umiarkowanej ciężkości. Oba projekty trafiły do ​​Dumy Państwowej w czerwcu i de facto legalizują działania podjęte już podczas inwazji na Ukrainę na pełną skalę. Portal twierdzi, że już wcześniej więźniów kierowano do wojska, a armia mogła anulować sankcje karne, ale odbywało się to z pominięciem standardowych procedur.

Rosyjski kodeks karny za przestępstwa mniejszej wagi uznaje „czyny umyślne i lekkomyślne” zagrożone karą do trzech lat pozbawienia wolności. Umiarkowany stopień przestępstwa mają „czyny umyślne” zagrożone karą do pięciu lat pozbawienia wolności, np. rozbój, wymuszenie, zabójstwo w afekcie. Przygotowane przepisy nie obejmą natomiast skazanych za bezpośrednie przestępstwa na tle seksualnym, terroryzm, ekstremizm, zdradę i szpiegostwo.

W listopadzie portal Ważnyje Istoii i Wiorstka poinformowały, że rosyjskie sądy już zaczęły traktować udział w wojnie na Ukrainie lub deklarację chęci udziału w niej, jako okoliczność łagodzącą przy rozpatrywaniu spraw karnych. Według wyliczeń pierwszego z portali tylko w jednej czwartej wyroków ci, którzy walczyli na Ukrainie, otrzymali tak samo surową karę, jak większość skazanych z tych samych artykułów.

W kwietniu ustawę o zwolnieniu z odpowiedzialności uczestników wojny przedłożyła Dumie rada obwodu czelabińskiego. Projekt ten nie został jednak rozpatrzony przez izbę niższą rosyjskiego parlamentu.

Informacje o rekrutowaniu pensjonariuszy rosyjskich zakładów karnych na wojnę na Ukrainie zaczęły pojawiać się w mediach wiosną 2022 roku. Najbardziej znana z tego procederu stała się prywatna kompania wojskowa “Wagner”. Skazanym obiecywała ona ułaskawienie po pół roku służby – wykreślenie z rejestru karnego. Jednak jak podkreśla Svoboda.org niedawno praktykę taką potwierdził Władimir Putin prowadząc rozmowy z blogerami wojskowymi. O ułaskawieniach dla swoich bojowników mówił też sam założyciel “grupy Wagnera” Jewginij Prigożyn.

Nie wiadomo dokładnie, ile osób zwerbowano w rosyjskich więzieniach i koloniach karnych. Federalna Służba Więzienna odnotowała rekordowy spadek liczby osadzonych w listopadzie ubiegłego roku – o 23 tys. osób w ciągu dwóch miesięcy. Następnie Federalna Służba Więzienna zaprzestała na jakiś czas publikowania informacji o zapełnieni jej zakładów. Statystyka ze stycznia 2023 r. świadczy, że od listopada liczba więźniów w Rosji zmniejszyła się w dwa miesiące o 6 tys. osób.

svoboda.org/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply