Jewgienij Prigożyn twierdzi, że więźniowie, którzy zgłosili się na ochotnika do walki na Ukrainie w ramach Grupy Wagnera, otrzymali ułaskawienie – przekonuje w czwartek Instytut Badań nad Wojną.

Jak poinformował w czwartek ISW, Jewgienij Prigożyn twierdzi, że więźniowie, którzy zgłosili się na ochotnika do walki na Ukrainie w ramach Grupy Wagnera, otrzymali ułaskawienie.

Rosyjskie media państwowe RIA Novosti poinformowały, że Prigożyn powiedział dziennikarzom, że dwudziestu byłych więźniów wypełniło sześciomiesięczne kontrakty z Grupą Wagnera walczącą na Ukrainie i otrzymało ułaskawienie. Źródła rosyjskie opublikowały materiał filmowy przedstawiający Prigożyna przeprowadzającego ceremonię dla personelu Grupy Wagnera w ośrodku rehabilitacyjnym w Anapa w Kraju Krasnodarskim, podczas której wręczył byłym więźniom medale państwowe i dokumenty ułaskawienia.

Zobacz też: Kwatera grupy Wagnera w Afryce zbombardowana

ISW nie zaobserwowało żadnego oficjalnego źródła rosyjskiego rządu na temat tego, czy personel Wagnera rzeczywiście otrzymał te ułaskawienia. Zgodnie z rosyjskim kodeksem karnym i art. 89 rosyjskiej konstytucji tylko prezydent Rosji może ułaskawić daną osobę, chociaż regionalne komisje i osoby prywatne mogą zwracać się do prezydenta Rosji o ułaskawienie określonych osób. Niewykluczone, że Prigożyn składał w ich imieniu petycje o ułaskawienie byłych więźniów. Niewykluczone również, że Prigożyn twierdzi, że byli więźniowie otrzymali ułaskawienie, podczas gdy w rzeczywistości rosyjski sąd mógł wydać im „zwolnienie z kary” (zamiany kary więzienia i/lub innej kary) lub Duma Państwowa Federacja Rosyjska udzieliła byłym więźniom amnestii.

ISW nie zaobserwowało, aby jakiekolwiek oficjalne źródła rosyjskie donosiły, że rosyjski sąd lub Duma Państwowa podjęły którekolwiek z tych działań prawnych w imieniu tych byłych więźniów, chociaż jest całkiem możliwe, że tak się stało. Poprzednie doniesienia sugerowały, że Grupa Wagnera obiecała więźniom „całkowite zwolnienie z kary kryminalnej” i niekoniecznie, że więźniowie otrzymają ułaskawienie.

Prigożyn prawdopodobnie wykorzystuje niejasność statusu prawnego byłych więźniów, aby stworzyć wrażenie, że jest wystarczająco wpływowy, aby zapewnić ułaskawienie dla personelu Grupy Wagnera. Prigożyn prawdopodobnie upublicznił przyznanie dokumentów ułaskawienia, aby odzwierciedlić ten rzekomy wpływ na wsparcie trwających wysiłków, by obsadzić siebie w roli centralnej postaci.

Zobacz też: Biały Dom: Korea Północna dostarcza broń Grupie Wagnera

Prigożyn prawdopodobnie również upublicznił ułaskawienia, aby wzmocnić trwającą rekrutację więźniów przez Grupę Wagnera i uspokoić ewentualne obawy obecnego personelu Grupy Wagnera dotyczące obiecanych nagród.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby poinformował 22 grudnia 2022 r., że Grupa Wagnera ma obecnie 50 000 pracowników rozmieszczonych na Ukrainie, w tym 40 000 skazanych rekrutowanych z rosyjskich więzień. Kirby poinformował, że ponad 1000 pracowników Grupy Wagnera zmarło na Ukrainie w ciągu miesiąca.

Kresy.pl/ISW

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply