W środę w Ministerstwie Edukacji i Nauki uroczyście wręczono nagrody laureatom konkursu historycznego „Polska-Węgry – Historia Przyjaźni”.

Jak poinformował Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka w środę przyznano nagrody w przeznaczonym dla uczniów szkół ponadpodstawowych konkursie „Polska-Węgry – Historia Przyjaźni”. Wzięło w nim udział 2194 młodych ludzi. Zwyciężyła Aleksandra Paluch z XXI LO im. południowy zachód. Stanisława Kostki w Lublinie.

Drugie miejsce zajął Piotr Toma z XXXII LO w Łodzi, a trzecie Maciej Hypiak I LO im. M. Kopernika w Jarosławiu.

Wśród nagród dla zwyciężczyni jest stypendium w wysokości 3,5 tys. Laureaci drugiego i trzeciego miejsca odpowiednio 2 tys. i 1 tys. zł. Nagrodzeni zostali również uczniowie, którzy zajęli czwarte i piąte miejsce, jak podał Instytut im. Felczaka.

Konkurs składał się z pisemnego testu zawierającego 18 pytań zamkniętych (jednokrotnego wyboru) oraz dwóch pytań otwartych (krótkiej wypowiedzi). W drugiej rundzie, do której przyszło 420 uczestników, pytania dotyczyły relacji naszych narodów w okresie życia św. Kingi (1234 – 1292), Stefana Batorego (1533 – 1586) i gen. Józefa Bema (1794 – 1850).

“Głównym założeniem konkursu jest rozwijanie i pielęgnowanie wspólnego dziedzictwa historii stosunków polsko-węgierskich” – powiedziała podczas finałowej gali rzecznik Ministerstwa Edukacji i Nauki Adrianna Całus-Polak.

“Jest niezwykle ważne, aby w naszej znakomitej historii odnajdywali wciąż na nowo te wszystkie elementy, które nas bardzo mocno jednoczyły, łączyły i łączą do tej pory. Bo historia nie jest tylko czymś, co było, ale jest również czymś, co ma ogromne oddziaływanie na teraźniejszość i na przyszłość” – powiedział obecny na uroczystościach szef resortu Przemysław Czarnek.

“Trzeba bronić tej wspólnoty wartości, którą odnajdujemy w naszych wspólnych kontaktach i liczącej wiele stuleci wspólnej historii przyjaźni Polaków i Węgrów” – ocenił minister – “Wszystko można zrobić w przyszłości, jeśli rozumie się przeszłość i to, że i Polska, i Węgry to kraje sobie przyjazne. W tej przyjaźni trwajmy i tę przyjaźń budujmy, bo jest ona niezwykle ważna”.

“Bez przeszłości nie można zrozumieć przyszłości. A żeby zrozumieć przeszłość potrzebne są właśnie takie inicjatywy jak ten konkurs” – powiedziała z kolei także obecna na gali ambasador Węgier w Polsce Orsolya Zsuzsanna Kovács. – “Jeśli spojrzymy na naszą tysiącletnią przyjaźń, to zauważymy, że nasze losy cały czas się przeplatały. Nigdy nie zapomnimy choćby tego, że w latach 1848-1849 ponad dwa tysiące polskich legionistów pod komendą generała Józefa Bema walczyło o węgierską wolność”.

Kovács poinformowała, że bieżącym roku podobny konkurs zostanie zorganizowany także na Węgrzech.

kurier.plus/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply