W sobotę prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zainaugurował budowę Kanału Stambulskiego, którego budowa ma kosztować 15 mld dolarów. Erdogan uczestniczył w ceremonii wmurowania kamienia węgielnego pod most Sazlidere.

Dzisiaj otwieramy nową kartę w historii rozwoju Turcji – oświadczył Erdogan cytowany przez agencję „Reuters”. „Postrzegamy Kanał Stambulski jako projekt mający na celu uratowanie przyszłości Stambułu” – dodał. Podkreślił, że kanał ma zapewnić bezpieczeństwo życia i mienia Bosforu w Stambule, a także żyjących tam obywateli.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

6489 PLN    (29.49%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Tłum obserwujący ceremonię inauguracji machał tureckimi flagami.

Już kwietniu bieżącego roku tureckie władze informowały, że Turcja jest bliska zakończenia przygotowań do rozpoczęcia projektu wykopania kanału łączącego Morze Czarne z Morzem Marmara.

Wcześniej turecka policja zatrzymała 10 emerytowanych admirałów tureckiej marynarki, którzy podpisali się pod listem wyrażającym sprzeciw wobec projektu Kanału Stambulskiego lansowanego przez prezydenta. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury o wydanie nakazu ich aresztowania.

Pod koniec marca bieżącego roku władze Turcji zatwierdziły plan budowy kanału, który połączy Morze Czarne i Morze Marmara przebiegając szlakiem na zachód od Stambułu, po europejskiej stronie Bosforu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Łączna długość kanału łączącego dwa morza ma sięgnąć 51 kilometrów. Koszt jego przekopania i oporządzenia to około 15 mld. dol. Pierwotnie planowano rozpoczęcie jego budowy w 2018 r. i zakończenie do 2023 r., czyli setnej rocznicy proklamowania Republiki Tureckiej w miejsce sułtanatu.

reuters.com/ Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz