Prezydent Turcji zapowiada przekopanie nowego kanału morskiego

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że jego kraj gotowy jest do przekopania morskiego kanału równoległego do Cieśniny Bosforskiej.

Erdogan mówił w sobotę o projekcie kanału morskiego „Stambuł”. Kanał miałby łączyć Morze Czarne z niewielkim Morzem Marmara, które z kolei łączy się Morzem Śródziemnym. Tym samym byłby drogą wodną równoległą do naturalnej Cieśniny Bosforskiej.

„Długość nowej arterii wodnej będzie stanowić 43 km. Po obu stronach kanały wybudowane zostaną dwa nowe miasta. To największy projekt w historii Turcji, mając strategiczne znaczenie dla kraju. My jesteśmy gotowi do jego realizacji” – słowa tureckiego prezydenta wygłoszone w czasie zjazdu rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju cytuje turecka agencja informacyjna Anadolu. Kanał miałby mieć 150 m szerokości i głębokość 25 m. Budowa nowej drogi wodnej miałaby się zakończyć przed 2023 r.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Bosfor jest jedną z najruchliwszych cieśnin morskich wokół Europy. Przecięta jest trzema mostami i jednym tunelem łączącymi europejski i azjatycki brzeg Stambułu, na jego wysokości Cieśnina Bosforska jest wąską, mając zaledwie około jednego kilometra szerokości.

W czasie sobotniego zjazdu Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) Erdogan, mobilizując jej członków do obrony kraju przed zagranicznymi przeciwnikami, został kolejny raz wybrany na przewodniczącego AKP, którą kieruje od założenia w 2001 roku.

aa.com.tr/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz