Prezydent Turcji zapowiada przekopanie nowego kanału morskiego

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan zapowiedział, że jego kraj gotowy jest do przekopania morskiego kanału równoległego do Cieśniny Bosforskiej.

Erdogan mówił w sobotę o projekcie kanału morskiego “Stambuł”. Kanał miałby łączyć Morze Czarne z niewielkim Morzem Marmara, które z kolei łączy się Morzem Śródziemnym. Tym samym byłby drogą wodną równoległą do naturalnej Cieśniny Bosforskiej.

“Długość nowej arterii wodnej będzie stanowić 43 km. Po obu stronach kanały wybudowane zostaną dwa nowe miasta. To największy projekt w historii Turcji, mając strategiczne znaczenie dla kraju. My jesteśmy gotowi do jego realizacji” – słowa tureckiego prezydenta wygłoszone w czasie zjazdu rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju cytuje turecka agencja informacyjna Anadolu. Kanał miałby mieć 150 m szerokości i głębokość 25 m. Budowa nowej drogi wodnej miałaby się zakończyć przed 2023 r.

Bosfor jest jedną z najruchliwszych cieśnin morskich wokół Europy. Przecięta jest trzema mostami i jednym tunelem łączącymi europejski i azjatycki brzeg Stambułu, na jego wysokości Cieśnina Bosforska jest wąską, mając zaledwie około jednego kilometra szerokości.

W czasie sobotniego zjazdu Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP) Erdogan, mobilizując jej członków do obrony kraju przed zagranicznymi przeciwnikami, został kolejny raz wybrany na przewodniczącego AKP, którą kieruje od założenia w 2001 roku.

aa.com.tr/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply