Turcja jest bliska zakończenia przygotowań do rozpoczęcia projektu wykopania kanału łączącego Morze Czarne z Morzem Marmara – powiedział w środę prezydent Recep Tayyip Erdogan w oświadczeniu po spotkaniu ze swoją partią w Ankarze – poinformował Middle East Monitor.

Jak poinformował portal Middle East Monitor w środę, po spotkaniu ze swoją partią w Ankarze, prezydent Recep Tayyip Erdogan oświadczył, że Turcja jest bliska zakończenia przygotowań do rozpoczęcia projektu wykopania kanału łączącego Morze Czarne z Morzem Marmara.

„W większości zakończyliśmy przygotowania do wykopania Kanału Stambulskiego, który jest uważany za jeden z największych i najbardziej strategicznych projektów infrastrukturalnych w kraju” – powiedział Erdogan.

Prezydent Turcji dodał, że kanał ma mieć 45 kilometrów długości, 21 metrów głębokości i 275 metrów szerokości.

Oczekuje się, że Turcja położy podwaliny pod projekt tego lata, powiedział Erdogan. Według agencji prasowej Reuters projekt „wywołał krytykę ze względu na jego koszty i wpływ na środowisko”.

Jak informowaliśmy wcześniej, turecka policja zatrzymała 10 emerytowanych admirałów tureckiej marynarki, którzy podpisali się pod listem wyrażającym sprzeciw wobec projektu Kanału Stambulskiego lansowanego przez prezydenta. Sąd przychylił się do wniosku prokuratury o wydanie nakazu ich aresztowania.

W poniedziałkowym komunikacie Prokuratury Generalnej w Ankarze podkreślono, że zatrzymanych zostało dziesięciu emerytowanych admirałów. Czterech innych oficerów Marynarki Wojennej nie trafiło do aresztu, co jest spowodowane zaawansowanym wiekiem. Otrzymali wezwania do zgłoszenia się na policję celem złożenia wyjaśnień w ciągu najbliższych trzech dni

Wspomniani emerytowani wojskowi podpisali się pod listem otwartym do prezydenta Turcji Recepa Tayyipa Erdogana, domagając się porzucenia idei przekopu, w wyniku którego miałby powstać kanał we wschodniej Tracji alternatywny wobec Bosforu.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Pod koniec marca bieżącego roku władze Turcji zatwierdziły plan budowy kanału, który połączy Morze Czarne i Morze Marmara przebiegając szlakiem na zachód od Stambułu, po europejskiej stronie Bosforu.

Łączna długość kanału łączącego dwa morza ma sięgnąć 51 kilometrów. Koszt jego przekopania i oporządzenia to około 10 mld. dol. Pierwotnie planowano rozpoczęcie jego budowy w 2018 r. i zakończenie do 2023 r., czyli setnej rocznicy proklamowania Republiki Tureckiej w miejsce sułtanatu.

Kresy.pl/Middle East Monitor

Czytaj kolejny artykuł
0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz