Władze Turcji przekopią kanał równoległy do Bosforu

Cieśnina Bosfor jest wąską drogą wodną łączącą Morze Czarne z Morzem Marmara, a za nim z całym Morzem Śródziemny. Turcy chcą do niej dodać sztuczny kanał.

Jak podała w sobotę rosyjska agencja informacyjna TASS władze Turcji zatwierdziły plan budowy kanału, który połączy Morze Czarne i Morze Marmara przebiegając szlakiem na zachód od Stambułu, po europejskiej stronie Bosforu.

“Zatwierdziliśmy plan budowy kanału “Stambuł” po przestudiowaniu wszystkich potrzeb i przeciwskazań. W tym kontekście szybko podejmiemy kroki żeby kanał służył dobru naszego miasta” – napisał na Twitterze turecki minister środowiska naturalnego i budownictwa Murat Kurum.

Łączna długość kanału łączącego dwa morza ma sięgnąć 51 kilometrów. Koszt jego przekopania i oporządzenia to około 10 mld. dol. Pierwotnie planowano rozpoczęcie jego budowy w 2018 r. i zakończenie do 2023 r., czyli setnej rocznicy proklamowanie Republiki Tureckiej w miejsce sułtanatu.

Projekt, wielokrotnie zapowiadany przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana, stał się jednym ze sztandarowych dla rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP). Kopaniu kanału sprzeciwia się natomiast główna siła opozycji – Republikańska Partia Ludowa (CHP), szczególnie mer Stambułu z jej ramienia Ekrem Imamoglu.

Czytaj także: Turcja: Otwarto tunel Eurazja – połączył dwa kontynenty [+VIDEO/+GRAFIKA]

tass.ru/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply