Była premier z ramienia Prawa i Sprawiedliwości skomentowała wypowiedź Ministra Spraw Zagranicznych Ukrainy na Campus Polska. (more…)

Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec zapowiedziała powstanie komisarza ds. obrony. Podkreśliła, że wydatki na zbrojenia w Europie wzrosły do 300 miliardów euro, a bezpieczeństwo kontynentu wymaga strategicznych decyzji.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej złożyła obietnice powołania komisarza do spraw obronności jeszcze za poprzedniej kadencji. Zdaniem polityk, w obliczu rosyjskiej agresji na Ukrainę, Unia Europejska musi postawić na budowanie wspólnego potencjału obronnego.

„Jeśli chcemy pokoju, powinniśmy fundamentalnie przemyśleć architekturę bezpieczeństwa Europy” – powiedziała w piątek w Pradze Ursula von der Leyen podczas forum GlobSec. – „Rosyjska inwazja otwarła Europie oczy” – mówiła.

Zachód nie dostarcza nam bardzo innowacyjnej broni, ale starą, która nie daje nam możliwości, by odpowiedzieć – twierdzi ukraiński deputowany i pułkownik SBU, Roman Kostenko.

W opublikowanym w tym tygodniu wywiadzie dla włoskiego dziennika „La Stampa” pułkownik Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, a zarazem deputowany ukraińskiego parlamentu Roman Kostenko skarżył na „starą broń”, jaką według niego Zachód przysyła Ukrainie.

Prezydent Czech Petr Pavel uważa, że decyzja co do tego czy Ukraina może używać myśliwców F-16 na terytorium Rosji powinna być podjęta wyłącznie przez Ukraińców.

Funkcjonariusze Wydziału Poszukiwań i Identyfikacji Osób na Dolnym Śląsku zatrzymali mężczyznę skazanego za poważne przestępstwa związane z kierowaniem zorganizowaną grupą przestępczą zajmującą się handlem substancjami zabronionymi.

W 2023 roku Sąd Okręgowy we Wrocławiu wydał wyrok skazujący obywatela Ukrainy, który stał na czele grupy przestępczej zajmującej się obrotem znacznych ilości narkotyków, w tym marihuany, amfetaminy, MDMA oraz grzybów psychotropowych. Wartość nielegalnych substancji, którymi handlowała grupa, szacowana jest na około 320 tysięcy złotych.

Po ogłoszeniu wyroku skazującego na kilkuletnią karę pozbawienia wolności, mężczyzna postanowił nie stawić się do odbycia kary i zaczął się ukrywać. W styczniu 2024 roku wydano za nim list gończy. Grupa przestępcza, którą kierował, składała się również z innych obywateli Ukrainy, którzy również nie uniknęli odpowiedzialności – dwóch z nich odbyło już kary więzienia.

Ukraina od 1 stycznia 2025 roku zamierza zablokować rurociąg „Przyjaźń”, który zaopatruje w ropę naftową Węgry, Czechy i Słowację. Victor Orban argumentuje, że Ukraina łamie warunki umów zawartych z UE.

Unia Europejska zobowiązała się do zaprzestania zakupów rosyjskiej ropy drogą morską od 5 grudnia 2022 roku, ale przez rurociąg „Przyjaźń” o przepustowości 2 milionów baryłek dziennie dalej płynie ropa, której głównymi odbiorcami są Węgry, Czechy i Słowacja. Dla węgierskiej firmy Mol ropa z Rosji stanowi 2/3 surowców.

Jak podał doradca szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Mychajło Podolaka, od początku przyszłego roku rurociąg przestanie działać. Budapeszt argumentuje, że działania Kijowa są sprzeczne z umowami zawartymi przez Ukrainę z UE i będą miały wpływ na przebieg proces akcesyjnego tego kraju do Wspólnoty. W zeszłym roku Wołodymir Zełenski groził wysadzeniem rurociągu „Przyjaźń”, co miałoby stanowić zemstę za prorosyjską politykę Budapesztu.

Pomóż nam dziś dopłynąć do brzegu! Nasz Dzienny koszt wynosi 723 PLN. Do Tej Pory zebraliśmy 10 PLN.
Załoga portalu Kresy.pl
1%