Poseł Tomasz Rzymkowski opuszcza Kukiz’15 i przechodzi do klubu parlamentarnego PiS, a jesienią wystartuje z list tej partii do Sejmu z okręgu sieradzkiego – portal Kresy.pl potwierdza informacje, które pojawiły się w mediach.

Tomasz Rzymkowski, dotychczasowy wiceszef klubu parlamentarnego Kukiz’15, został członkiem klubu Prawa i Sprawiedliwości – taką informację podał w środę prorządowy portal wPolityce.pl. Medium to twierdzi też, że jesienią wystartuje z listy PiS z drugiego miejsca w okręgu w województwie łódzkim.

Przekaż swój 1% na Kresy.pl

Fundacja Kompania Kresowa KRS 0000350493
Przekaż 1% podatku

Już wcześniej część mediów podawała, że do odejścia z K’15 i przejścia do PiS jeszcze przed wyborami rzekomo szykują się posłowie Tomasz Rzymkowski i Bartosz Jóźwiak. Obaj w rozmowach z portalem Kresy.pl zdecydowanie zaprzeczyli tym doniesieniom. Teraz sytuacja wygląda inaczej – według informacji uzyskanych przez portal Kresy.pl, poseł Rzymkowski rzeczywiście przechodzi do PiS. Jak udało nam się ustalić, wystartuje z okręgu sieradzkiego, z którego dziś jest posłem. Natomiast miejsce, jakie będzie miał, nie jest na razie do końca pewne.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Jak ustaliliśmy, o przejściu Rzymkowskiego z K’15 do PiS wiedział Paweł Kukiz. Według niego, „od dawna widać było, że jest w PiS mentalnie”.

Ponadto, do klubu PiS mieli oficjalnie dołączyć także dwaj inni posłowie, którzy w ostatnim czasie opuścili ugrupowanie Pawła Kukiza – Norbert Kaczmarczyk oraz Krzysztof Sitarski. Obaj formalnie byli dotąd posłami niezrzeszonymi.

Komitet Polityczny PiS zatwierdził we wtorek wszystkie listy wyborcze. Politycy PiS zapowiadali, że znalazło się na nich kilku posłów Kukiz‘15, ale nie podawali żadnych szczegółów. Według wPolityce.pl, z list PiS mają rzekomo wystartować także Elżbieta Zielińska i Jerzy Kozłowski. Co ciekawe, portal ten nie wspomina o innym pośle Kukiz’15, Andrzeju Maciejewskiim, który oficjalnie zapowiedział ostatnio, że w jesiennych wyborach parlamentarnych nie wystartuje z list K’15. Przyznawał zarazem, że chciałby startować z list Prawa i Sprawiedliwości. Posłanka Zielińska nie odpowiedziała na nasze pytanie, czy potwierdza informację o swoim starcie z list PiS.

Jak informowaliśmy, trwają intensywne rozmowy pomiędzy Konfederacją Wolność i Niepodległość oraz Kukiz’15 na temat wspólnego startu w jesiennych wyborach parlamentarnych. Miarą stopnia ich zaawansowania ma być to, że dyskutowana jest obsada pierwszych miejsc na listach w konkretnych okręgach wyborczych. Doniesienia te potwierdzają także informacje uzyskane przez portal Kresy.pl.

Już wcześniej część posłów, w tym Agnieszka Ścigaj oraz właśnie Rzymkowski, wyraźnie dawali do zrozumienia, że nie zgadzają się na żadną współpracę wyborczą z Konfederacją. Nieoficjalnie, posłanka Ścigaj może wystartować do Sejmu z PSL. Przeciwko wspólnemu startowi z Konfederacją opowiadają się też posłowie K’15 Piotr Apel i Grzegorz Długi, a także Tomasz Jaskóła. Przeciwnego zdania są m.in. Paweł Skutecki i Paweł Grabowski oraz Maciej Masłowski i Paweł Szramka.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Poseł Rzymkowski swego czasu często komentował dla portalu Kresy.pl sprawy dotyczące polityki rządu PiS, szczególnie w kwestii Ukrainy, będąc przy tym bardzo krytycznym wobec linii partii Jarosława Kaczyńskiego i działań rządzących, w tym także prezydenta Andrzeja Dudy. Był też autorem nowelizacji ustawy o IPN, która miała penalizować w Polsce kłamstwo wołyńskie, a także umożliwić ściganie za propagowanie banderyzmu.

Przeczytaj: Rzymkowski dla Kresów.pl: PiS w kwestii relacji polsko-ukraińskich to patrioci bezobjawowi

Czytaj także: Rzymkowski (Kukiz’15): Polska dyplomacja poniosła porażkę w walce z polityką historyczną Ukrainy

Zobacz: Tomasz Rzymkowski dla Kresów.pl: politycy PiS stali się pożytecznymi idiotami strony ukraińskiej

Jesienią 2017 roku poseł Rzymkowski na antenie Radia ZET mocno skrytykował politykę wschodnią, prowadzoną pod kierunkiem Witolda Waszczykowskiego. „Dajemy Ukraińcom pieniądze, wpieramy ich politycznie, a oni fundują pomniki Bandery, Szuchewycza i zrównują AK ze zbrodniarzami z UPA” – powiedział.

Czytaj więcej: Rzymkowski: Ukraińcy robią sobie z nami co chcą

Przeczytaj też: Rzymkowski (K’15): dla PiS ważniejsza od ideałów ich ukochanej sanacji jest bezkrytyczna przyjaźń z Ukrainą

W lutym ub. roku Rzymkowski w rozmowie z portalem Kresy.pl powiedział, że jest zaskoczony decyzją prezydenta, który zaskarżył do TK część ustawy o IPN dotyczącą zbrodni ukraińskich nacjonalistów. Jego zdaniem zastrzeżenia prezydenta są kuriozalne i niekonsekwentne, a także związane z negocjacjami ze stroną ukraińską.

Przeczytaj: Rzymkowski dla Kresów.pl: blokowanie przez PiS ustawy o penalizacji banderyzmu w Polsce ma drugie dno

Rok temu poseł krytykował też rządzących za uleganie presji Izraela ws. ustawy o IPN i prowadzeniu tajnych negocjacji ze stroną izraelską.

Czytaj więcej: „Prowadzą nas za rękę agenci Mosadu”. Kukiz’15 pyta rząd PiS o działania ws. ustawy o IPN [+VIDEO]

[AKTUALIZACJA] W środę po południu poseł Rzymkowski zamieścił wpis na Facebooku, w którym potwierdził, że opuścił klub Kukiz’15 i przeszedł do klub PiS. Podkreślił, że podejmując tę decyzję nie musi „dokonywać drastycznej zmiany swoich przekonań”.

„Będę dalej działał dla Polski i jestem przekonany, że droga, którą obrałem, jest najlepszą z możliwych” – napisał nowy poseł PiS. Dodał, że rano rozmawiał o tym z Pawłem Kukizem, a rozstanie nastąpiło w zgodzie. Podziękował mu też za cztery lata współpracy i umożliwienie wejścia do poważnej polityki. Z kolei w rozmowie z portalem Tvp.Info tłumaczył, że odszedł z K’15, bo uważa się za państwowca i chce „dalej służyć państwu i społeczeństwu najlepiej jak to możliwe”. Przyznał też, że na jego decyzję wpłynął planowany sojusz wyborczy K’15 i Konfederacji. Rzymkowski podkreślił, że współpraca z politykami Konfederacji jest dla niego nie do zaakceptowania. Poseł już wcześniej mocno krytykował tę formację.

Wpolityce.pl / Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł

Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz