Zdaniem posła Tomasza Rzymkowskiego najważniejszym czynnikiem eskalacji antypolskich ataków na Ukrainie jest promowana przez ukraińskie władze narracja historyczna.

W wywiadzie dla „Naszego Dziennika” Rzymkowski stwierdza: Dopóki Kijów nie przestanie opierać swojej martyrologii o kult OUN – UPA, to będzie dalej brnął w bagno. Stwierdzenie „bagno” jest i tak wyjątkowo łagodną formą określenia budowania państwa na antyludzkim czy wręcz satanistycznym kulcie Stepana Bandery. Podstawy ideologiczne nacjonalistów ukraińskich są antycywilizacyjne i antychrześcijańskie. Jest to pogaństwo w najgorszym wydaniu.

Poseł ruchu Kukiz’15 jest przekonany, że opisywani m.in. przez portal kresy.pl incydent przy polskiej ambasadzie w Kijowie, był z pewnością motywowany wewnętrznymi przekonaniami Ukraińców, powstałymi na bazie promocji banderyzmu.Dodaje: Jako że działanie to było wymierzone w Polskę, powinna ostro zareagować polska dyplomacja. Jestem ciekaw, jakie działania podjął ambasador naszego kraju w Kijowie Jan Piekło – który wprost rozgrzesza Ukraińców ze zbrodni wołyńskiej? To, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, jest to pokłosie porażki polskiej dyplomacji wobec polityki historycznej Ukrainy.Drugim czynnikiem antypolskich ataków, na który chcę zwrócić uwagę, jest działanie Moskwy. Nie wykluczyłbym roli służb specjalnych Federacji Rosyjskiej, które mogły zainspirować do takiego działania sprawców całego zdarzenia.

CZYTAJ TAKŻE:
Ukraina: na parkanie ambasady RP zawieszono portret Bandery z podpisem „Nasza ziemia, nasi bohaterowie” [+VIDEO]

Tomasz Rzymkowski wskazuje jednak na celowe działania władz Ukrainy, mające na celu heroizację Stefana Bandery: Od polskiej granicy do Lwowa naliczyłem 8 pomników Stepana Bandery, i to w małych miasteczkach. Z drugiej strony konsekwentnie niszczy się miejsca pamięci istotne dla Polaków. Nie chcę jednoznacznie obarczać Rosjan winą za całą sytuację, tym bardziej że strona ukraińska zawsze tłumaczy się rosyjskimi działaniami.Bez wątpienia Ukraina jest państwem bardzo słabym, o bardzo kruchej państwowości. Jest przy tym bardzo mocno zinfiltrowana przez służby specjalne Federacji Rosyjskiej. Dlatego rosyjskich wpływów bym nie przekreślał.

CZYTAJ TAKŻE:
MSW: nie mamy wpływu na to, że „Nasze Słowo” nazywa Piłsudskiego międzynarodowym terrorystą

Poseł przypomina również o antypolskich działaniach Związku Ukraińców w Polsce. Wskazuje, że związek ten wydaje pismo „Nasze Słowo”, któremu Polska przyznała dotację w wysokości kilkuset tysięcy złotych.Postanowiłem napisać interpelacje do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, bo w listopadowym numerze tego periodyku zaatakowano pana prof. Mieczysława Rybę i pana prof. Włodzimierza Osadczego. Dokonano także porównania osoby Józefa Piłsudskiego ze Stepanem Banderą, według którego Marszałek był znacznie większym terrorystą i mordercą niż przywódca UPA. To zostało sfinansowane z naszych pieniędzy.Co gorsze, polskie władze nie widzą nic złego w tym, że Ukraińcy za pieniądze polskich podatników szkalują Polaków, którzy walczyli o prawdę historyczną.

kresy.pl / naszdziennik.pl

3 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. donald
  donald :

  Polityka Pisu i prezydenta Duidy odniosla wielki sukces na Ukrainie. Trzeba pamietac ze na scenie miedzynarodowej PIs i pan Duda reprezentuja interesy USA a nie Polski.
  Jezeli chodzi o interesy polskie to zarowno Pis jak i p.Duda prowadza na arenie miedzynarodowej szkodliwa dla Polski polityke ktora bedzie sie kladla cieniem przez dziesieciolecia na miedzynarodowej pozycji Polski.

 2. jaro7
  jaro7 :

  Panie pośle wszystko będzieok jak pan to powtórzy (lub pana kolezanki lub koledzy z partii) w TVN lub TVPiS(co tydzień jesteście w programach u Rymanowskiego i Rachonia(ten dobiera tematy tylko pro pisowskie) to proszę TEN tekst powiedziec tam.Wtedy będzie miał odpowiedni wymiar i oddzwięk.Bo „NDZ” to niszowa gazeta,