Poseł Marek Suski (PiS) zapowiedział, że nowelizacja ustawy o radiofonii i telewizji przewiduje zwiększenie udziału polskiej muzyki w „polskich mediach” do 80 procent.

W czwartek znany poseł PiS, Marek Suski, zapowiedział przedstawienie projektu nowelizacji ustawy o radiofonii i telewizji, zakładającego zwiększenie udziału polskiej muzyki w mediach. Jego zdaniem, w godzinach 5-24, udział polskiej muzyki powinien zostać zwiększony, z 50 do 80 procent.

– To ustawa, która zmienia ilość polskiej muzyki w polskich mediach. Ustawa przewiduje 50 proc. miesięcznego czasu nadawania w programie utworów muzyczno-słownych. I proponujemy co najmniej 80 proc. w godz. 5-24. I tutaj jest jeszcze jeden element, taki bonus dla debiutantów – czas antenowy zespołów czy utworów muzycznych, które byłyby zespołami bądź utworami debiutanckimi, będą liczone jako 300 proc. czasu antenowego – wyjaśniał poseł PiS.

 

– Chodzi nam o dbałość o polską kulturę, polską muzykę i polskich artystów – powiedział Suski. Dodał, że w czasie pandemii znaleźli się oni w szczególnie trudnej sytuacji.

– Stąd też ogromne zubożenie naszych artystów. Wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom (…) Myślę, że to będzie też pomocą i zachętą, żeby nowe utwory czy nowi wykonawcy mogli wchodzić na rynek – mówił polityk. Zaznaczył, że podobne rozwiązania są stosowane w „niektórych innych krajach Unii Europejskiej”, np. we Francji.

– To pierwszy krok w celu promocji naszej kultury jeżeli chodzi o tego rodzaju rozwiązania – podkreślił Suski. Mówił też, że jego projekt ma poparcie ze strony Pawła Kukiza.

Sam Kukiz odniósł się później do sprawy, zamieszczając wpis na Facebooku. Przyznał, że w środę „przelotem” rozmawiał na korytarzu z posłem Suskim w obecności posła Jarosława Sachajki. Powiedział, że jeśli chodzi o media publiczny, to pomysł zwiększenia udziału polskojęzycznej muzyki „jest jak najbardziej ok”. Zaznaczył jednak, że prywatne rozgłośnie „to zupełnie co innego”.

„(…) w nich obecny 30 proc. udział polskiej muzyki jest wystarczająco duży. Przedyskutować zaś trzeba jedynie to, że większość puszczana jest w nocy, kiedy ludzie śpią” – napisał Kukiz. Dodał, że nie popiera ustawowego narzucenia stacjom prywatnym 50 procentowego udziału polskiej muzyki. Zaznaczył też, że na dziś nie zagłosowałby za projektem, który zna tylko ogólnie i dziwił się, czemu Suski publicznie mówił o rzekomym poparciu dla tej koncepcji.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ponadto, w czasie konferencji prasowej Suskiego zapytano o pomysł powołania komisji śledczej ws. podsłuchów. Przewodniczący klubu KO, Borys Budka wcześniej zapowiedział, że gotowy jest wniosek o powołanie komisji, która zajęłaby się inwigilacją od 2005 roku, czyli od czasów pierwszego rządu PiS. W przyszłym tygodniu ma ruszyć zbiórka podpisów. Twierdził też, że opinie opozycji o „jakiejś masowej inwigilacji, to jest wymysł z księżyca”.

– (…) to były niewielkie ilości. Nieprzekraczające kilkuset osób w ciągu roku- zapewniał Suski w Sejmie.

Czytaj także: Suski: Nie poprę zaostrzenia prawa aborcyjnego. Nie sądzę by PiS do tego zmierzał

PAP / polsatnews.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply