Politycy PiS skrytykowali ujawnione plany gdańskich obchodów 80. rocznicy napaści III Rzeszy na Polskę. Według informacji, która początkowo ukazała się na stronie internetowej Gdańska, 1. września br. w mieście miałby odbyć się „radosny pochód” zakończony „koncertem, tańcami i wspólnym świętowaniem”.

Jak podaje Dziennik.pl, we wtorek na portalu Miasta Gdańska zaanonsowano niektóre z imprez towarzyszących obchodom rocznicy napaści niemieckiej na Polskę. Miasto informowało, że Fundacja Pojednanie i organizacja Marsz Życia organizują o godzinie 15. polsko-niemiecki „marsz życia”, który opisano jako „radosny pochód”. Miałby się on rozpocząć przy Teatrze Szekspirowskim i przejść pod Bramę Zieloną, gdzie zaplanowano „koncert, tańce i wspólne świętowanie”. Wcześniej niemiecka delegacja ma pojawić się o godzinie 4:45 na Westerplatte.

Pomysł „radosnych” obchodów skrytykowali politycy PiS, m.in. szef klubu radnych PiS w gdańskiej Radzie Miasta Kacper Płażyński. „Niestety, ale traktujemy to jako kolejną prowokację ze środowiska pani prezydent Dulkiewicz, kolejną prowokację, która jest skierowana na to, żeby Polaków dzielić, żeby wywoływać jakieś bardzo niedobre emocje. Bo trudno nam w to uwierzyć, że takie informacje, które pojawiają się na oficjalnym miejskim portalu, są informacjami przypadkowymi, że to są jakieś lapsusy słowne” – mówił Płażyński na zwołanej w środę rano konferencji prasowej. Polityk przypomniał, że na początku lipca prezydent miasta Aleksandra Dulkiewicz mówiła o „świętowaniu” rocznicy 1. września, co początkowo uznał za lapsus, lecz obecnie zmienił zdanie na ten temat. Radny zaapelował o przeprowadzenie obchodów „w zadumie, w ciszy, w modlitwie, składając kwiaty tam, gdzie te kwiaty składamy co roku, a bez tego typu happeningów”.

Minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak nazwał inicjatywę „szokującą” w kontekście zbrodni przeprowadzonych przez Niemców. Błaszczak przypominał, że Polska w wyniku II wojny światowej straciła 6 mln obywateli. Podobnie wyraził się na Twitterze szef KPRM Michał Dworczyk.

W środę rano artykuł na stronie internetowej Gdańska został zamieszczony w nowej wersji. Z opisu „marszu życia” usunięto przymiotnik „radosny” a zamiast „tańców i wspólnego świętowania” zapowiedziano „pokazy tradycyjnego tańca i wspólne przeżywanie rocznicy”.

CZYTAJ TAKŻE: Trump zapowiada przyjazd do Polski. Ruch Narodowy powita go pikietą „nie dla roszczeń”

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Kresy.pl / dziennik.pl / polskieradio24 / gdansk.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz