– W tej poprawności politycznej przedstawiciele PiS już przekroczyli ostatni most. Zarzucanie nam agenturalnych powiązań z Rosją czy nazywanie nas pożytecznymi idiotami pokazuje tak naprawdę nie to, kim my jesteśmy według PiS, ale jest koronnym dowodem na to, że pożytecznymi idiotami strony ukraińskiej są politycy PiS. Jeżeli pod dyktando jakiegoś „Wierchownego Sowieta” Sejm RP przyjmuje uchwałę godzącą w polski interes narodowy – mówi Kresom.pl poseł Tomasz Rzymkowski (Kukiz’15, Endecja).

– Już w czwartek z mównicy sejmowej mówiłem, że przedłożony projekt uchwały jest dziełem wybitnie niechlujnym pod względem językowym. Wielokrotnie pytani wnioskodawcy, w tym pan wicemarszałek Terlecki nie byli w stanie odpowiedzieć, kto redagował ten projekt uchwały i jakie gremium decydowało o jego kształcie– mówi Kresom.pl poseł Kukiz’15 i Stowarzyszenia Endecja Tomasz Rzymkowski, odnosząc się do przyjętej przez Sejm „Deklaracji pamięci i solidarności Sejmu RP i Rady Najwyższej Ukrainy”. Dokument ten zawiera nie tylko kontrowersyjne sformułowania, wręcz zrównujące polskich patriotów z UPA. Jak ujawnił nasz portal, parlament ukraiński przyjął „wspólną” deklarację w wyraźnie innym brzmieniu, faktycznie oddając hołd tej zbrodniczej organizacji, odpowiedzialnej za ludobójstwo na Wołyniu i w Małopolsce Wschodniej.

Wczoraj Kresy.pljako pierwsze zauważyły, że Polska Agencja prasowała błędnie podała, że ukraiński parlament przyjął uchwałę w dosłownym tłumaczeniu z języka polskiego.

– Wczoraj wszystko to przypominało dyktat „Wierchownego Sowieta”. I nie bez powodu użyłem tego stwierdzenia, bo marszałek Terlecki prezentując projekt uchwały mówił o projekcie, który ma przyjąć „Rada Najwyższa Ukrainy”. Natomiast w samym projekcie mówi się nie o „Radzie Najwyższej”, tylko o „Wierchownej Radzie”. Doktryna i nauka prawa mówi, że jeśli jest możliwość przetłumaczenia jakiegoś pojęcia na język polski, to się je tłumaczy. Bez problemu możemy powiedzieć „Rada Najwyższa” jako nazwa ukraińskiego parlamentu, więc po co tworzyć takiego potworka językowego jak dosłownie „Wierkhowna Rada”?– zwraca uwagę poseł.

– To tak naprawdę było preludium do tego, co dzisiaj zostało bezapelacyjnie stwierdzone. Że to tłumaczenie miało na celu przypudrowanie bardzo śmierdzącego dania– podkreśla Rzymkowski. – Ponieważ i te akapity, które po tym nawet mocnym liftingu i upudrowaniu było bardzo ciężko strawne, a wręcz niestrawne – przynajmniej dla mnie i dla naszego klubu parlamentarnego – zawierały stwierdzenia ewidentnie mające na celu załatwienie dwóch rzeczy. Po pierwsze, zniwelowanie uchwały Sejmu z lipca br. mówiącej wprost o dokonaniu ludobójstwa na obywatelach II RP przez UPA. A z drugiej strony mające na celu zalegalizowanie zakazu wyświetlania filmu „Wołyń” na Ukrainie, czy też ograniczenie rozmowy na ten temat nawet w Polsce. Bo znalazło się tam stwierdzenie o swobodzie działania badaczy naukowych przy jednoczesnym stwierdzeniu o wzmożeniu wysiłków, by siły polityczne podnoszące argumenty niezbliżające nas do pojednania zwalczać.

CZYTAJ WIĘCEJ:
Kukiz’15 protestuje przeciwko wspólnej deklaracji parlamentów Polski i Ukrainy

– Przywołałem z mównicy sejmowej ten fragment jako jeden z koronnych dowodów pokazujących kompletną głupotę naszych elit politycznych, które decydują się na przyjęcie tak skandalicznej w treści uchwały– podkreśla poseł Kukiz’15.

ZOBACZ: Winnicki w Sejmie: kto z kogo robi durnia ws. „wspólnej” uchwały parlamentów?

– Po wczorajszej bardzo burzliwej debacie, odnotowanej w zasadzie tylko przez portal Kresy.pl, bo bardzo mało było na ten temat w mediach ogólnopolskich, widziałem absmak i zgorzkniałość posłów PiS, którzy naprawdę nie cieszyli się z powodu przyjęcia tej uchwały. Ona została przyjęta wbrew ich woli. Słyszeli argumenty, które przywoływali Paweł Kukiz, Józef Brynkus czy Kornel Morawiecki– mówi Rzymkowski.

Poseł odniósł się także do oskarżeń formułowanych pod adresem posłów Kukiz’15, którzy sprzeciwiali się przyjęciu uchwały, zwracając uwagę na kontrowersyjne zapisy:

– W tej poprawności politycznej przedstawiciele PiS już przekroczyli ten ostatni most. Zarzucanie nam albo agenturalnych powiązań z Federacją Rosyjską, albo nazywanie nas pożytecznymi idiotami po prostu uwłacza naszej godności. I pokazuje tak naprawdę nie to, kim my jesteśmy według Prawa i Sprawiedliwości, ale jest koronnym dowodem na to, że pożytecznymi idiotami strony ukraińskiej są politycy PiS. Jeżeli pod dyktando jakiegoś „Wierchownego Sowieta” Sejm RP przyjmuje uchwałę godzącą w polski interes narodowy.

Jak informowaliśmy wcześniej, w czwartek Sejm głosami PiS, PO, Nowoczesnej i koła Europejskich Demokratów przyjął w pierwszym czytaniu„Deklarację pamięci i solidarności Sejmu RP i Rady Najwyższej Ukrainy”. Mimo, że twierdzono, że dokument to „wspólna” deklaracja, to treść obu z nich znacząco się różni. Zawiera ono jednak kontrowersyjne sformułowanie, które w wersji ukraińskiej brzmi: „Pamiętamy walkę polskich i ukraińskich narodowych sił antykomunistycznego i antynazistowskiego ruchu oporu, jaka dała moralne podstawy dla przywrócenia niepodległości naszych państw”.

PRZECZYTAJ: Ukraińska wersja „wspólnej” deklaracji parlamentów z jasnym odniesieniem do UPA

Wyrażenie ruch oporu jest jednoznacznie kojarzone z walką zbrojną, a na Ukrainie przede wszystkim z UPA, w przeciwieństwie do opozycji antykomunistycznej, obecnej tylko w polskiej wersji tekstu, a która dotyczy głównie dysydentów w czasie ZSRR. W ukraińskiej wersji tekstu zamiast sformułowania „sił opozycji antykomunistycznej” znajduje się wyrażenie: „narodowych sił antykomunistycznego i antynazistowskiego ruchu oporu”.

– Tego typu rezolucja to krok do tyłu w stosunku do uchwały wołyńskiej i skrajna poprawność polityczna. Widać wyraźnie, że mamy do czynienia z ogromnymi naciskami ze strony ukraińskiejmówił w rozmowie z Kresami.pl ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski, komentując przyjęcie deklaracji.

Przeczytaj również: Lwowscy radni wnioskują o ograniczenie dostępu do Cmentarza Orląt

Kresy.pl / Marek Trojan

10 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

  • algirdaitis
   algirdaitis :

   To Niemcy tez za tym stoja. Potezna Rzeczpospolita byla zawsze sola w oku dla Rosjan i Niemcow. A tepi Amerykanie nie rozumieja kulturowych i historycznych niuansow. Wszedzie, gdzie wejda Amerykanie zaczyna robic sie syf. Bo im sie zdaje, ze wiedza najlepiej. Ich koncerny sa czyste, bo CIA za nie korupcje zalatwia. Odpowiada tylko przed prezydentem, wiec latwo jest to ukryc. Jeden nie wygada. Ale jak jest kilka setek poslow, tak jak w Bundestagu, to zawsze jakis moze wygadac. Tak wlasnie Amerykanie z hipokryzja umoczyli pare niemieckich koncernow. A niektorzy Litwini zapomnieli, ze juz za Jagielly polscy rycerze bronili Wilna, tak jak niektorzy Polacy zapomnieli, ze Wilno to jednak zawsze byla stolica Wielkiego Ksiestwa Litewskiego. Rezultatem tego kazdy teraz szowinistycznie ciagnie w swoja strone zapominajac, ze prawdziwe niebezpieczenstow jest ze strony Niemiec i Rosji.

  • azar
   azar :

   nierealne kolego. społeczeństwo jest manipulowane i ogłupiane przez media głównego nurtu. A Kukiz’15 jest uważany przez PiSiorstwo jako sojusznik N. bo Pawłowi zdarzyło sie podać kiedyś rękę Petru przy jakimś glosowaniu niepopierającym strony rządowej. No i że nie wspierają ze wszystkim rządu a zdarza się, że nawet ich krytykują. A strona PO-N. z kolei uważa Kukiz’15 za marionetkę i przystawkę PiSu bo czasem popieraja dobre projekty rządu. Tak więc każda ze stron uchylnie dąży do rozbicia Kukiz’15 by przejąć ten elektorat. Bo skoro nie głosujecie z nami to uważamy Was za przystawkę strony przeciwnej. Ale wg mnie racjonalna opozycja to właśnie taka, która głosuje tak jak dobro kraju tego wymaga a nie, że skoro my opozycja to wszytsko co rząd robi to be i trzeba to krytykować po to aby dostać się znów do koryta. Pamiętaj, że do następnych wyborów targowica ta się zjednoczy i może pójść razem jako np. sojusz antyPiSowski a wtedy może wygrac wybory bo Pisowcy sami sie kompromitują i zrażają coraz to bardziej do siebie wyborców. A gdy ten tzw KOD wygra to będzie ale jeszcze gorzej dla Polski niż za rządów tych idiotów PiSowych bio tak trzeba tych debili nazywać. Lepszym rozwiązaniem jest aby PiSdzielstwo wygrało wybory ale żeby nie miało większości by potrzebny do głosowań był sojusznik czyli np Kukiz’15 a wtedy Paweł powie ok. głosujemy z wami tylko dla dobrych projektów a gdy pojawią sie głupie pomysły to zapomnijcie, że z naszą pomocą cokolwiek przegłosujecie. Sprawy dotyczące UpAdliny to PiSdzielce zawsze będą mogli przegłosować z pomocą PO i N. ale inne to już na pewne nie. Aby plan ten się udał to potrzeba wzmocnić głosy wyborcze Kukiz’15 aby otrzymał on ich jak najwięcej bo to obecnie jedyna alternatywa.

   • algirdaitis
    algirdaitis :

    Oj tu sie z Toba nie zgodze, ze PiS jest lepsza opcja niz PO czy N. Jak gospodarka wyhamuje lub padnie na skutek rzadow PiS to zobaczysz, co mialem na mysli. To tego PiS ma jeszcze jedna paskudna ceche. Rozwala trojpodzial wladzy, nie majac mandatu do tego. Nie ma wiekszosci konstytucyjnej a zachowuje sie, jakby mial. PiS daje spoleczenstwu strasznie zly przyklad. Przyklad, ze prawo mozna olewac i je stosowac wybiorczo, tylko te paragrafy, ktore sa wygodne. PiS warcholi. To zaczatek demoralizacji spoleczenstwa. Takie nowe liberum veto. To co PiS dzis robi to doslowne powtorzenie historii. Tak sie zaczelo wlasnie rozwalanie Rzeczpospolitej. Do tego dochodzi kosciol katolicki, ktory tez odegral wtedy olbrzymie negatywna role i tez bral udzial w Targowicy, za co calkiem sporo biskupow zostalo powieszonych w Wilnie i w Warszawie. Dla PiS jak i dla kosciola katolickiego w Polsce to interesy Watykanu sa wazniejsze niz Polski. Tak samo bylo przed rozbiorami. Wiec to PiS jest wieksza Targowica niz PO czy N. Smiali sie, ze PO robi laske USA, ale to jaka PiS teraz robi, to juz nawet nie wiem, jak to nazwac. A z Kukiza 15 jedna sluszna sprawa jak ze sprzeciwem wobec deklaracji zrownujacej AK z upa nie czyni jeszcze wiosny. Bo juz z aborcja Kukiz znow sie kompletnie wyglupil. Wzdluz i wrzesz nie ma w Polsce rozsadnej partii. Jak zwykle zostanie wybor miedzy cholera a zaraza. Dobrze by bylo, zeby wiecej partii przekroczylo prog 5%. Im wiecej takich bedzie, tym mniejsza szansa dla PiS, ze bedzie rzadzil samodzielnie. Ja bede glosowal na ta partie, ktorej poparcie bedzie oscylowalo wokol 5%. Zeby poprostu weszla i odsunela horror ponownych samodzielnych rzadow PiS. Ale czy to cos da? We wszystkich partiach za duzo jest Ukraincow. W takiej PO przeciew o pozycje lidera bilo sie dwoch Ukraincow. Schetyna i Siemoniak.

 1. zefir
  zefir :

  Polskoie elity,szczególnie sejmowe są wybitnie zdegenerowane,one naprawdę nie kumają co to polskość.Jest jedna obiektywna prawda historyczna o banderowskich rzeziach Polaków (Lachów) na Krresach Wsch IIRP.Ta prawda to bestialskie mordy ukraińskiej nacji zorganizowanej w OUN-UPA na niewinnych,cywilnych Polakach.Szczegóły tych zbrodni są kompromitujące nację homo sapiens w ukraińskiej swołoczy.To ukrobydło winno być wymazane z bytu na wieki.

 2. algirdaitis
  algirdaitis :

  No niestety w Polsce jest zdecydowana wiekszosc uzytecznych idiotow banderowskiej Ukrainy. Byla i jest. Polska to niestety nie jest suwerenny kraj. Nie chodzi tu o Bruksele, lecz o USA. USA zatrudnialy niemieckich zbrodniarzy nazistowskich po wojnie, to im tez obojetne, ze upa, oun i banderowcy to zbrodniarze. Zydom to najwyrazniej tez obojetne, skoro Zydzi Poroszenko i Hrojsman nie maja nic przeciw banderyzacji Ukrainy.