Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przekazał radnym Tuchowa symboliczny czek na kwotę 250 tys. złotych jako rekompensatę za środki obcięte ich gminie przez Komisję Europejską z powodu przyjęcia uchwały wymierzonej w ideologię LGBT.  Ziobro zaapelował do premiera Morawieckiego o stworzenie stałego mechanizmu wsparcia dla gmin szykanowanych przez unijne władze z powodów ideologicznych.

Leżąca w województwie małopolskim gmina Tuchów znalazła się wśród sześciu polskich samorządów, których wnioski o unijne środki z programu „Partnerstwo Miast” miesiąc temu odrzuciła Unia Europejska. Jak pisaliśmy, informowała o tym unijna komisarz ds. równości Helena Dalli, a jej stanowisko poparła szefowa KE Ursula Von der Leyen. Zdaniem unijnych dygnitarzy przyjęte przez gminy Samorządowe Karty Praw Rodziny, względnie uchwały o „strefach wolnych od ideologii LGBT”, są wymierzone w „wartości i fundamentalne prawa UE”.

Jak podaje portal Onet, na wtorkowej konferencji prasowej w ministerstwie sprawiedliwości zatytułowanej “Wsparcie dla gmin skrzywdzonych przez komisarz Dalli” Zbigniew Ziobro mówił, iż Tuchowowi nie przyznano około 80 tys. złotych z unijnego programu „Partnerstwo Miast”.

“Gmina Tuchów stała się przedmiotem szykan unijnej komisarz do spraw równości Heleny Dalli, która decyzję ogłosiła, bo radni mieli odwagę upomnieć się o prawo rodziców do wychowywania dzieci zgodnie ze swymi przekonaniami. Mamy dla Tuchowa dobrą informację – ministerstwo przyznało gminie wsparcie z Funduszu Sprawiedliwości trzy razy wyższe niż środki, o jakie zawnioskowała” – powiedział Ziobro przekazując tuchowskim radnym symboliczny czek na 250 tys. złotych. Pieniądze trafią do OSP Tuchów na zakup sprzętu ratującego życie i zdrowie.

Zdaniem ministerstwa sprawiedliwości, KE dyskryminuje polskie samorządy i łamie Traktat o Unii Europejskiej zabierając pieniądze z powodu obrony przez nie wartości rodzinnych. Działania unijnych urzędników nazwano “bezprawiem i ideologicznie motywowaną zemstą”. Wskazano, że jest to przedsmak sankcji, które KE mogłaby stosować, gdyby wypłatę unijnych funduszy uzależniono od tzw. praworządności.

Odbierając czek radni Tuchowa zapewniali, że rezolucja rady nikogo nie dyskryminuje. Zapowiedzieli też, że Tuchów nie wycofa się ze swojej rezolucji.

Jak podaje ministerstwo sprawiedliwości, zaraz po decyzji KE Zbigniew Ziobro zwrócił się do premiera Morawieckiego, aby stanowczo zareagował na forum Unii Europejskiej na bezprawne działania brukselskich urzędników. Dzisiaj Ziobro apelował do szefa rządu o stworzenie stałego mechanizmu wsparcia dla gmin szykanowanych z powodu sprzeciwu wobec ideologii LGBT.

Przypomnijmy, że francuska gmina Saint-Jean-de-Braye zawiesiła partnerstwo z Tuchowem z powodu przyjęcia przez tuchowskich radnych uchwały przeciwko ideologii LGBT.

CZYTAJ TAKŻE: Szef Ordo Iuris: wysoki urzędnik UE mówi wprost, że „wartości rodzinne” są nieakceptowalne w Unii

Kresy.pl / onet.pl / gov.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply