Polska powinna blokować decyzje UE wymagające jednomyślności, dopóki nie otrzyma środków z Funduszu Odbudowy – oświadczył w wywiadzie dla Rzeczpospolitej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Wyraził też opinię, że należy wypowiedzieć unijny pakiet klimatyczny.

Zbigniew Ziobro obarczył Donalda Tuska winą za nałożenie na Polskę kary finansowej za funkcjonowanie Izby Dyscyplinarnej SN. Wyraził też opinię, że należy wypowiedzieć unijny pakiet klimatyczny. Uznał za błąd zawetowanie „lex TVN”.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

170 PLN    (0.77%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

„To ich frakcja rządzi Unią Europejską i stoi za karami dla Polski. Europejska Partia Ludowa, której przewodniczącym jest Tusk” – powiedział w wywiadzie dla Rzeczpospolitej Ziobro, cytowany w niedzielę przez PAP. Jego zdaniem „głównie niemieccy urzędnicy przygotowali prawny atak na Polskę w postaci tzw. mechanizmu warunkowości”. Minister sprawiedliwości wyraził opinię, że Niemcy dążą do „przebudowy UE w jedno państwo”.

„Jako Solidarna Polska uważaliśmy i uważamy, że na unijnym szczycie w grudniu 2020 r. należało zgłosić weto zarówno wobec warunkowości budżetu, jak i zaostrzenia polityki klimatycznej” – podkreślił Ziobro. Jego zdaniem „do czasu aż Unia nie wywiąże się ze wszystkich zobowiązań wobec Polski” potrzebne jest „blokowanie decyzji wymagających jednomyślności”.

Zobacz także: Ziobro: Odrzućmy pakiet klimatyczny. Prąd będzie tańszy o 60 proc.

„Trzeba też przygotować się do wstrzymania płacenia przez Polskę członkowskiej składki – dopóki nie otrzymamy należnych nam funduszy” – powiedział.

W jego opinii należy wypowiedzieć unijny pakiet klimatyczny, postawić na energetykę jądrową oraz węgiel kamienny, którego „największe zasoby w Europie są udokumentowane na Lubelszczyźnie”.

Według Ziobry import węgla przez Polskę z Rosji „to rezultat wcześniejszej decyzji o podporządkowaniu się unijnej polityce klimatycznej i zaniechaniu inwestycji w wydobywanie nowych złóż węgla”.

Minister sprawiedliwości został zapytany o zakup systemu szpiegowskiego Pegasus. Stwierdził, że „każde demokratyczne państwo wraz z postępem technologii, z których korzystają nie tylko uczciwi ludzie, lecz również przestępcy, musi sięgać po odpowiednie narzędzia, by skutecznie chronić uczciwych ludzi przed przestępcami”.

Zobacz także: Komisja Europejska proponuje nowe zasoby własne unijnego budżetu

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Ziobro zadeklarował też, że jest „przeciwny obowiązkowym szczepionkom”. Wyraził zastrzeżenia wobec certyfikatów covidowych.

Czytaj także: Ziobro: Fundusz Odbudowy to droga do federalizacji UE. Apelujemy o wstrzymanie jego ratyfikacji

Informowaliśmy, że minister sprawiedliwości odnosił się także do możliwości likwidacji Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego. „Nie należy likwidować Izby Dyscyplinarnej poprzez realizację orzeczenia TSUE, który przekroczył swoje kompetencje. Bezprawnie wydał decyzję o zawieszeniu części konstytucyjnego organu państwa, jakim jest Sąd Najwyższy. Zrobił tak tylko dlatego, że sędziów do Krajowej Rady Sądownictwa – podobnie zresztą jak w Hiszpanii, na której się wzorowaliśmy – wybiera parlament” – powiedział.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Przypomnijmy, że na początku września br. Komisja Europejska zdecydowała o wstrzymaniu wypłaty środków jakie zostały przydzielone Polsce w ramach Funduszu Obudowy.

Na grudniowym szczycie Unii Europejskiej Polska i Węgry zgodziły się na powiązanie mechanizmu praworządności z unijnym budżetem i zrezygnowały z zawetowania tego ostatniego. W zamian otrzymały niewiążącą prawnie deklarację, że mechanizm „pieniądze za praworządność” będzie obiektywny i wejdzie w życie dopiero po jego ocenie przez TSUE . Tymczasem Komisja wstrzymała wypłatę środków finansowych dla Polski jeszcze przed taką oceną.

Zobacz także: TSUE: System delegowania sędziów w Polsce sprzeczny z prawem UE

Czytaj także: Kaczyński: Niemcy dążą do federalizacji Europy. To przekreśla pamięć historyczną XX wieku

pap / wnp.pl / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz