Powstał nowy portal poświęcony zbrodni katyńskiej

80 lat temu władze ZSRR podjęły zbrodniczą decyzję o rozstrzelaniu prawie 22 tys. polskich obywateli, w tym polskich jeńców. Z tej okazji w czwartek w Warszawie odbyła się konferencja “Katyń Pro Memoria” zorganizowana przez Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia wspólnie z Federacją Rodzin Katyńskich. Jednym z elementów projektu “Katyń Pro Memoria” jest portal katynpromemoria.pl, na którym można odbyć wirtualną przechadzkę po lesie katyńskim oraz zapoznać się z biogramami ofiar.

Otwierając konferencję wicepremier i minister kultury Piotr Gliński przypomniał, że ZSRR przez 50 lat okłamywał opinię publiczną co do sprawstwa tej zbrodni i przyznał się do niej na niespełna dwa lata przed swoim rozpadem. Gliński zarzucił Rosji, że umarzając w 2004 roku śledztwo w tej sprawie “w związku ze śmiercią sprawców” nie zdecydowała się choćby na wskazanie winnych. “Ich nazwiska nie zostały oficjalnie opublikowane, a samo postanowienie o umorzeniu śledztwa, jak i wiele jego materiałów utajniono. Władze rosyjskie uznały i uznają nadal, że w interesie rosyjskiej racji stanu nazwiska sprawców lepiej trzymać za siedmioma pieczęciami” – mówił wicepremier.

Konferencja „Katyń Pro Memoria”, w której wzięli udział eksperci, naukowcy oraz przedstawiciele rodzin katyńskich została zorganizowana w ramach projektu o takiej samej nazwie. Jego pierwszym elementem jest publikacja autorstwa Jadwigi Rogoży i Macieja Wyrwy „Katyń. Przewodnik szlakiem Zbrodni”, opisująca historię i geografię mordu w Katyniu.

Drugi element projektu „Katyń Pro Memoria” to portal internetowy dający m.in. możliwość odbycia wirtualnego spaceru po Memoriale w lesie katyńskim. Umieszczono tam pięć interaktywnych obszarów – „Wejście”, „Kurhan”, „Groby”, „Grupa ołtarzowa” i „Doły śmierci”. W trakcie przechadzki można usłyszeć “głosy” ofiar, ich bliskich, świadków ekshumacji a także zapoznać się z dokumentami czytanymi przez wybitnych aktorów, m.in. Jana Englerta, Piotra Fronczewskiego, Andrzeja Chyrę, Arkadiusza Janiczka oraz reżysera Iwana Wyrypajewa.

Na portalu można też zapoznać się z krótkimi biogramami wszystkich 4415 zamordowanych w lesie katyńskim. Portal umożliwia zapalenie każdej z ofiar symbolicznego znicza. Akcja społeczna „Katyń Pro Memoria. Zapal Światło Pamięci” jest trzecim elementem projektu.

CZYTAJ TAKŻE: Katyń Pro Memoria – premiera nowego klipu zespołu Hungarica [+VIDEO]

Kresy.pl / gov.pl / dzieje.pl / polskieradio24.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply