Pozbawiony ukraińskiego obywatelstwa i wyrzucony z Ukrainy Micheil Saakaszwili zapowiedział swój powrót do tego kraju. Powrót Saakaszwilego na Ukrainę ma nastąpić dzień po zapowiadanej przez niego porażce Petra Poroszenki w wyborach prezydenckich.

Były prezydent Gruzji i były szef administracji obwodu odeskiego Micheil Saakaszwili ujawnił swoje plany w opublikowanym we wtorek w wywiadzie udzielonym znanemu ukraińskiemu dziennikarzowi Dmitrijowi Gordonowi. “Mam bilet elektroniczny na 1. kwietnia tego roku. Z Warszawy lecę do Kijowa, o 14:05 planuję wylądować w Kijowie.” – mówił. Wywiad został nagrany w nocy z 5 na 6. marca przy pomocy łącza wideo z USA, gdzie obecnie przebywa Saakaszwili.

Saakaszwili uważa, że pomimo zakazu wjazdu na Ukrainę zostanie wpuszczony do tego kraju, ponieważ dzień wcześniej, w dniu pierwszej tury wyborów prezydenckich Petro Poroszenko straci szansę na reelekcję. “Wziąłem ten bilet, ponieważ jestem pewien: Poroszenko nie przejdzie do drugiej tury i jestem bardziej niż pewien, że po tym żaden pogranicznik nie wykona nakazu Poroszenki, by nie wpuszczać mnie na Ukrainę” – wyjaśnił były prezydent Gruzji.

Ukraińska straż graniczna ustami jej rzecznika Ołeha Słobodiana zareagowała oświadczeniem, że “dana osoba nie jest obywatelem Ukrainy i nie ma podstaw dla jej wjazdu na Ukrainę do 2021 roku”.

Zapowiedź powrotu Saakaszwilego skrytykowała wiceprzewodnicząca ukraińskiego parlamentu z ramienia partii Poroszenki Iryna Heraszczenko. “Ci, którzy poniżali ukraińskich pograniczników i przerwali ukraińską Granicę [sic! – red.], pragną rewanżu, dla nich nasza Granica i nasi obrońcy to rzeczy umowne” – napisała Heraszczenko na Facebooku porównując nielegalne przekroczenie ukraińskiej granicy przez Saakaszwilego we wrześniu 2017 roku do zbrojnej agresji na wschodzie Ukrainy. Według niej kolejna próba powrotu Saakaszwilego wiąże się z “nieładem, chaosem i agresją”. Wyraziła przy tym nadzieję, że Gruzin nie zostanie wpuszczony na Ukrainę.

Jak pisaliśmy, Saakaszwili był prezydentem Gruzji od stycznia 2004 roku do listopada 2007 i od lutego 2008 do listopada 2013 roku. Opuścił Gruzję w połowie listopada 2013, kilka dni przed końcem swojej kadencji i inauguracją obecnej głowy państwa. Gruzińska prokuratura oskarżyła go o nadużywanie władze, między innymi poprzez stłumienie opozycyjnej manifestacji czy szykanowanie krytycznych mediów. W związku z ucieczką, władze Gruzji zadecydowały w 2015 roku o pozbawieniu go obywatelstwa tego kraju. Po swojej wyprowadzce z Gruzji Saakaszwili mieszkał w Stanach Zjednoczonych i na Ukrainie. Przed tym jak został gubernatorem obwodu odeskiego w maju 2015 roku pracował w Kijowie jako szef Międzynarodowej Rady Reform. Otrzymał ukraińskie obywatelstwo na początku maja 2015 roku. Jako odeski gubernator szybko popadł w konflikt z partią i otoczeniem swojego promotora, prezydenta Petra Poroszenki. 7. listopada 2016 ogłosił swoją rezygnację z dotychczasowej funkcji argumentując ją korupcją na szczytach władzy. Na próbę animowania opozycyjnego ruchu politycznego prezydent Ukrainy zareagował pozbawieniem Saakaszwilego obywatelstwa Ukrainy. Po wyjeździe z tego kraju Saakaszwili otrzymał nawet zakaz wjazdu, ale nielegalnie przekroczył granicę i ponownie zjawił się na Ukrainie, za co był aresztowany, po czym deportowany do Polski.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

Kresy.pl / Ukraińska Prawda

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply