Pomiędzy przywódcami Izraela i Turcji po raz kolejny doszło do wymiany epitetów – Binjamin Netanjahu nazwał prezydenta Turcji „dyktatorem”, na co Recep Erdogan odpowiedział nazwaniem premiera Izraela „tyranem”. – pisze agencja AFP.

Wymianę „uprzejmości” rozpoczął w środę Binjamin Netanjahu. Premier Izraela zareagował na tureckie oświadczenie potępiające nazwanie Izraela przez Netanjahu „państwem narodowym Żydów” a nie wszystkich jego obywateli, np. Palestyńczyków. Turcja uznała słowa Netanjahu za przejaw rasizmu.

„Turecki dyktator Erdogan atakuje izraelską demokrację podczas gdy tureccy dziennikarze i sędziowie zapełniają jego więzienia.” – napisano w oświadczeniu wydanym przez biuro premiera Izraela. „Co za żart!” – dodano. Na odpowiedź tureckiego prezydenta nie trzeba było długo czekać. „Hej, Netanjahu, zachowuj się. Jesteś tyranem, jesteś tyranem, który masakrował 7-letnie palestyńskie dziecko.” – mówił Erdogan na środowym wiecu w Ankarze.

Turecki przywódca nawiązał także do niedawnej akcji izraelskiej policji przeciw Palestyńczykom na Wzgórzu Świątynnym w Jerozolimie i zamknięciu tego miejsca. „Nie prowokuj. Patrz, w tym kraju nie ma ani jednego prześladowanego Żyda.” – mówił Erdogan pod adresem Netanjahu podkreślając, że w Turcji nie dokonuje się podobnych najść na świątynie. „Nie prowokuj nas. Nie wpadniemy w tę pułapkę”. – mówił.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

W niedzielę Netanjahu napisał na Instagramie, że Izrael nie jest państwem wszystkich swoich obywateli. „Zgodnie z prawem, które przyjęliśmy, Izrael jest państwem narodowym Żydów – i tylko ich” – pisał premier Izraela. Zapewniał przy tym, że arabscy obywatele Izraela mają równe prawa z Żydami.

To nie pierwsza taka wymiana zdań pomiędzy przywódcami Izraela i Turcji. W kwietniu 2018 roku Erdogan nazwał Netanjahu „najeźdźcą” i „terrorystą” z powodu działań Izraela w Strefie Gazy i w Jerozolimie. Miesiąc później oskarżył Izrael o przeprowadzanie „ludobójstwa” w Gazie, na co Netanjahu odparł, że Erdogan „zna się na terroryzmie i urządzaniu rzezi”. W lipcu Erdogan nazwał Izrael „najbardziej syjonistycznym, faszystowskim i rasistowskim krajem na świecie”.

Kresy.pl / AFP / rp.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz