Ośmiu nielegalnych migrantów zostało zatrzymanych tuż przed granicą Polski przez służbę graniczą Litwy (VSAT) gdy usiłowali wjechać na terytorium naszego kraju.

Do zatrzymania migrantów doszło 9 marca, jak twierdzi agencja informacyjna Fergana News przytaczająca informację litewskiej służby granicznej. Jej funkcjonariusze zatrzymali na granicy polsko-litewskiej granicy samochód Opel Zafira. Jak ujawnili samochodem podróżowało aż 9 osób. Kierowca posiadał prawo pobytu na terytorium Polski. Prawa takiego nie posiadali jednak jego pasażerowie.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Razem z kierowcą w samochodzie znajdowali się inni obywatele Tadżykistanu: 37-letni mężczyzna, 32-letnia kobieta oraz ich sześcioro niepełnoletnich dzieci. Cała rodzina nie miała prawa przekraczać granicy polsko-litewskiej. Rodzice złożyli bowiem wnioski o azyl dla siebie i dzieci w urzędzie Republiki Litewskiej. Wnioski o uznanie za uchodźców politycznych Tadżycy złożyli w lutym i nie zostały one jeszcze rozpatrzone. W związku z tym ośmioosobowa rodzina został odwieziona przez pograniczników do ośrodka dla azylantów w Podbrodziu. Natomiast kierowca, który próbował przewieźć ich przez granicę trafił do litewskiego aresztu. Za usiłowanie przemytu ludzi grozi mu 6 lat więzienia.

W 2018 roku na Litwie złożono 279 wniosków o azyl. Największą ich część – 79, złożyli właśnie obywatele Tadżykistanu. 39 wniosków złożyli obywatele Rosji, 34 obywatele Iraku, 30 Syryjczyków. W zeszłym roku wniosek o azyl z powodów politycznych złożyło w Polsce 144 obywateli Tadżykistanu. Rok wcześniej takich wniosków było znacznie więcej – 830.

Czytaj także: Przywrócenie kontroli granicznych ujawniło skalę naporu nielegalnych imigrantów

fergana.agency/kresy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz