Burmistrz Bielan chce przekazać mieszkania Afgańczykom

Burmistrz warszawskich Bielan Grzegorz Pietruczuk poinformował w piątek na swoim profilu Facebook o przygotowaniu pięciu mieszkań dla Afgańczyków współpracujących z z Polskim Kontyngentem Wojskowym.

Grzegorz Pietruczuk, burmistrz warszawskiej dzielnicy Bielany, poinformował w piątek na swoim profilu Facebook o przygotowaniu pięciu mieszkań dla Afgańczyków współpracujących z z Polskim Kontyngentem Wojskowym.

Na jego profilu czytamy: „deklarowane przez nas 5 mieszkań, z przeznaczeniem dla Afgańskich rodzin współpracujących z Polskim Kontyngentem Wojskowym przekażemy do dyspozycji Warszawskiego Centrum Pomocy Rodzinie, które zajmie się stroną formalną naszej inicjatywy”.

Zobacz też: Poseł KO wzywał karetkę do migrantów koczujących na granicy. Wiceszef MSW chce obciążyć go kosztami

Kresowy Przegląd Tygodnia

Zgoda RODO: Wyrażam zgodę na wykorzystywanie przez FUNDACJA KOMPANIA KRESOWA, ul. Gen. Władysława Sikorskiego 166 / 0.03, 18-400 Łomża moich danych osobowych przesłanych w niniejszym formularzu w celu otrzymywania informacji drogą elektroniczną.
Możesz zrezygnować z subskrypcji w dowolnym momencie, klikając link w stopce naszych e-maili.

„Trzy mieszkania są już przygotowane, dwa kolejne będą gotowe w ciągu 20-30 dni. Możemy zapewnić też pomoc psychologiczną, miejsca w szkole czy w przedszkolu. W gotowości jest ośrodek pomocy społecznej. Mamy doświadczenie: Bielany przed laty pomagały kilkuset uchodźcom czeczeńskim, którzy trafili do Polski po pierwszej i drugiej wojnie w Czeczenii” – mówił w rozmowie z Gazetą Wyborczą.

Akcje wspiera wiceprezydent Warszawy Aldona Machnowska-Góra. „Przystępujemy do przygotowania zasobu mieszkaniowego dla uchodźców z Afganistanu. W ciągu kilku tygodni będziemy w stanie przygotować 10 mieszkań, a następnie przez kolejne miesiące dalsze mieszkania, które wymagają remontów. Będziemy zapewniać kursy językowe i pomoc w znalezieniu pracy dla rodziców, a dla młodszych dzieci miejsca w żłobkach i w przedszkolach”.

Przeczytaj: RMF24: NATO gotowe aby wspomóc Polskę na granicy z Białorusią

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia

Jak informowaliśmy na naszym portalu, w piątek 27 sierpnia do Polski wrócili żołnierze, którzy w ostatnich tygodniach brali udział w misji ewakuacji obywateli Afganistanu. Na lotnisku w Warszawie spotkał się z nimi Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

„Ewakuowaliście obywateli naszego kraju, ewakuowaliście Afgańczyków – naszych przyjaciół, z którymi współpracowaliśmy kiedy Polska uczestniczyła w misji w Afganistanie. Ewakuowaliście także współpracowników naszych sojuszników, stąd też podziękowania ze strony Sekretarza Generalnego Sojuszu Północnoatlantyckiego, ze strony ministra obrony Republiki Litewskiej” – mówił szef MON podsumowując misję Polaków w Afganistanie. Polskie wojsko już wcześniej zadbało o bezpieczeństwo swoich współpracowników w Afganistanie. Praktycznie do końca czerwca, wraz z zakończeniem naszej misji w Afganistanie, ewakuowaliśmy wszystkich współpracowników afgańskich, którzy wtedy byli zainteresowani wyjazdem. Po zaostrzeniu się sytuacji w Afganistanie zgłosiły się kolejne osoby, które obawiały się o swoje bezpieczeństwo.

Szef MON podkreślał, że to właśnie profesjonalizm polskich żołnierzy jest gwarancją naszego oraz sojuszniczego bezpieczeństwa. „Jesteście świetnie wyszkoleni, prezentujecie odpowiednią postawę, wysokie morale, służycie Polsce. Bo ta służba to jest służba Polsce. W ten sposób dbamy o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Można powiedzieć daleko poza granicami naszego kraju, ale tak jest. To jest służba dla Polski” – mówił minister Błaszczak.

Kresy.pl

Czytaj kolejny artykuł
2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz