Oczyszczenie polskiego systemu przesyłania i magazynowania ropy naftowej po skażeniu zanieczyszczonym surowcem z Rosji w kwietniu br. potrwa jeszcze co najmniej sześć miesięcy – pisze agencja Reutera powołując się na wypowiedź ministra, pełnomocnika rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotra Naimskiego.

Naimski powiedział w środę dziennikarzom, że zanieczyszczenie polskiego systemu związkami chloru jest “bardzo poważne”. Według niego oczyszczanie systemu zajmie “miesiące, co najmniej pół roku”.

Rosyjska agencja Interfax podała ponadto, że według Naimskiego od strony logistycznej system rurociągów jest w “bardzo napiętym stanie”. Minister wyraził opinię, że system można czyścić tylko w jeden sposób – mieszając dobrą jakościowo ropę z surowcem niespełniającym norm tak, by mieszanka osiągnęła poziom jakości akceptowalny dla rafinerii ropy naftowej.

Według Interfaxu wciąż trwają negocjacje w sprawie odszkodowań z tytułu zanieczyszczonej ropy. Biorą w nich udział polskie i niemieckie rafinerie, rosyjscy dostawcy oraz operatorzy systemu przesyłu ropy – polski PERN i rosyjski Transnieft. Naimski nie skomentował możliwości osiągnięcia kompromisu w tej sprawie, ale dodał, że strony mają różne szacunki kosztów.

Przypomnijmy, że pod koniec kwietnia br. przerwano dostawy rosyjskiej ropy rurociągiem „Przyjaźń”. Powodem było poinformowanie przez białoruski koncern Biełnieftchim o „gwałtownym pogorszeniu” jakości odbieranej ropy. Rosyjska spółka państwowa Transnieft odpowiedzialna za tłoczenie ropy do tego rurociągu potwierdziła problemy. Obok Białorusi, także Polska, Ukraina i Węgry wstrzymały pobór rosyjskiej ropy. Około pięć milionów ton surowca zostało zanieczyszczonych związkami chloroorganicznymi. Rosyjski wymiar sprawiedliwości doprowadził do aresztowania zarządzających trzema mniejszymi firmami dostarczającymi surowiec Transniefcie, podejrzanych o wtłoczenie zanieczyszczonego surowca.

Rosja wznowiła przesył ropy przez rurociąg “Przyjaźń” w czerwcu br.

CZYTAJ TAKŻE: Odbiorcy wystawiają Rosjanom rachunki za zanieczyszczoną ropę

Kresy.pl / Reuters / Interfax

1 odpowieź

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply