Saudyjski, państwowy koncern naftowy Saudi Aramco odnotował w bieżącym roku znaczący wzrost zysków.

Saudi Aramco odnotowało w niedzielę 82-procentowy wzrost zysków w pierwszym kwartale, podsycany globalnym wzrostem cen ropy, który uczynił z niej firmę o największej szacunkowej wartości. Informacja ta, to kolejna pozytywna wiadomość dla Arabii Saudyjskiej, gdzie dynamicznie rosnący sektor naftowy napędza najszybsze tempo wzrostu gospodarczego od dekady, jak napisał portal Middle East Eye. Według prognozy Międzynarodowego Funduszu Walutowego PKB Arabii Saudyjskiej ma wzrosnąć w 2022 r. o 7,6 proc.

Dochód koncernu netto za pierwsze trzy miesiące roku bieżącego wyniósł 39,5 mld USD i był wyższy o 21,7 mld USD w porównaniu z tym samym okresem w 2021 r. Jest on „spowodowany głównie wyższymi cenami i wolumenem sprzedaży ropy naftowej oraz lepszymi marżami downstream”, napisano w komunikacie prasowym Saudi Aramco.

Koncern od niemal dziewięciu dekad jest „klejnotem koronnym” Arabii Saudyjskiej i głównym źródłem jej dochodów. Najnowsze wyniki finansowe zostały opublikowane cztery dni po tym, jak Saudi Aramco zdetronizowało Apple jako najwyżej wycenianą firmę na świecie, z akcjami o wartości 2,42 biliona dolarów, w porównaniu z akcjami Apple wartymi 2,37 biliona.

W ubiegłym roku, przed szczytem klimatycznym COP26, Arabia Saudyjska zobowiązała się do osiągnięcia zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2060 r., wzbudzając sceptycyzm ze strony organizacji ekologicznej Greenpeace.

Saudi Aramco musi stawiać czoła wyzwaniom związanym z bezpieczeństwem z powodu wojny w Jemenie, gdzie siły zbrojne Arabii Saudyjskiej zwalczają kontrolujących stolicę tego państwa Hutich – ruch polityczno-wojskowy jemeńskich szyitów. Koncernowi ułatwia funkcjonowanie dwumiesięczny rozejm w jemeńskiej wojnie, jaki trwa od kwietnia. W 2019 r. powietrzne ataki na dwa obiekty Saudi Aramco we wschodniej Arabii Saudyjskiej, przeprowadzone przez Hutich, tymczasowo zablokowały połowę produkcji ropy w państwie. Pewien spadek w produkcji wywołał także atak marcowy.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl

W niedzielę Saudi Aramco ogłosiło, że wyemituje 20 miliardów bonusowych akcji dla akcjonariuszy – jedna akcja na każde 10 wcześniej posiadanych.

middleeasteye.net/kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz