Trzej senatorzy Partii Republikańskiej przygotowało projekt zakładając nakładanie sankcji na firmy obsługujące handel między Rosją a Chinami.

Senatorzy Marco Rubio, Rick Scott, i Kevin Cramer z Partii Republikańskiej zapisali w swoim projekcie, by amerykańskim sankcjom podlegał każdy podmiot realizujący transport ropy naftowej bądź gazu ziemnego między Rosją i Chinami lub ubezpieczający taki transport, podała w środę agencja Bloomberga.

Miesięczny koszt funkcjonowania portalu Kresy.pl wynosi 22 tys. PLN. Do tej pory zebraliśmy:

10 PLN    (0.04%)
Nr konta: 60 1020 1097 0000 7302 0195 3702
Wspieraj Kresy.pl

Według Rubio, kupując rosyjskie surowce energetyczne, Chiny wspierają wojnę tego kraju na Ukrainie. „Każdy podmiot, w tym chińskie firmy państwowe, który im [Rosjanom] w tym pomoże, powinien ponieść poważne konsekwencje” – napisał w swoim oświadczeniu senator z Florydy.

W Senacie większość ma jednak Partia Demokratyczna. Tymczasem propozycja trzech przedstawicieli republikanów jest sprzeczna z polityką administracji Bidena, której celem jest utrzymanie dostaw ropy naftowej przy jednoczesnym ograniczeniu dochodów energetycznych Rosji.

Sekretarz skarbu Janet Yellen przedstawiła pomysł wprowadzenia limitu cenowego, który pozwoliłby kupującym nadal korzystać z rosyjskiej ropy, jeśli zgodzą się płacić poniżej stawek rynkowych. Administracja wciąż promuje tę politykę, starając się przekonać europejskich sojuszników do takiego podejścia.

 

Jak pisaliśmy już na naszym portalu ceny rosyjskiej ropy są na tyle atrakcyjne, że rosyjski surowiec  wypiera już z chińskiego rynku stosunkowo tanią ropę irańską. Rosja jako źródło tego surowca dla Chin wyprzedziła już Arabię Saudyjską.

bloomberg.com/kresy.pl

 

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz