Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP nie wpisze szefa MSZ Izraela Israela Katza na listę osób niepożądanych w Polsce. – wynika z treści odpowiedzi wiceszefa MSZ Piotra Wawrzyka na zapytanie poselskie wicemarszałka Stanisława Tyszki z Kukiz’15.

W lutym br. Tyszka zadał MSZ pytanie o reakcję polskiej dyplomacji na antypolskie wypowiedzi p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela Israela Katza, m.in. o tym, że „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”.

„Są to haniebne, rasistowskie wypowiedzi, które powinny spotkać się z natychmiastową stanowczą reakcją państwa polskiego i wpisaniem Israela Katza na listę osób w naszym kraju niepożądanych.” – napisał Tyszka w swoim zapytaniu. Zdaniem wicemarszałka, „jeżeli jako państwo nie zaczniemy w końcu zdecydowanie reagować na obraźliwe dla Polaków wypowiedzi polityków zagranicznych, to nie będziemy na świecie szanowani”.

Odpowiedź udzielona przez wiceministra Piotra Wawrzyka została opublikowana na stronie internetowej Sejmu w poniedziałek. Zdaniem MSZ wpisanie Katza na listę osób niepożądanych „mogłoby doprowadzić do niepotrzebnej z punktu widzenia polskich interesów eskalacji kryzysu” w stosunkach polsko-izraelskich i spotkałoby się z symetryczną odpowiedzią Izraela.

Wiceminister Wawrzyk podkreślił, że „Polska w zdecydowany sposób zareagowała na słowa Israela Katza”. Jego zdaniem na taką reakcję składało się odwołanie udziału polskiego przedstawiciela w szczycie V4 w Izraelu oraz wezwanie do polskiego MSZ ambasador Anny Azari, której przekazano „całkowity brak aprobaty” dla wypowiedzi szefa izraelskiego MSZ.

Warto również zwrócić uwagę, że słowa ministra Katza spotkały się z negatywną oceną ambasador USA w Warszawie oraz szeregu przedstawicieli środowisk żydowskich, w tym Związku Gmin Wyznaniowych Żydowskich w RP oraz przewodniczących Światowego Kongresu Żydów oraz Komitetu Żydów Amerykańskich. Te głosy świadczą o zrozumieniu dla polskiego stanowiska i stawiają Izrael w pozycji strony odpowiedzialnej za ostatnie napięcia. – stwierdził wiceminister Wawrzyk w odpowiedzi.

Jednocześnie wiceszef MSZ stwierdził, że pomimo zaistniałej sytuacji polskie władze wciąż uważają Izrael za „istotnego partnera” i zamierzają rozwijać z nim stosunki dwustronne. Wawrzyk dodał, że powinny one być budowane na prawdzie i szacunku dla cierpienia naszych narodów podczas II Wojny Światowej”.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak informowaliśmy, p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela Israel Katz użył w wywiadzie telewizyjnym antypolskich sformułowań, które stały się powodem odwołania wyjazdu polskiej delegacji na szczyt Grupy Wyszehradzkiej do Jerozolimy i w konsekwencji przyczyniły się do odwołania całego szczytu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Byli Polacy, którzy kolaborowali z nazistami. O tym mówił też były premier Icchak Szamir, wspominając historię swojego zamordowanego ojca. Icchak Szamir, któremu Polacy zamordowali ojca, powiedział: „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych. – powiedział Katz w telewizji i24News komentując wcześniejsze obniżenie rangi polskiej delegacji wybierającej się na szczyt w Jerozolimie. Wypowiedź izraelskiego urzędnika padła w pierwszym dniu piastowania przez niego funkcji p.o. ministra spraw zagranicznych.

Później Katz oświadczył, że nie zamierza przepraszać Polaków za swoje słowa o „współpracy Polaków z nazistami”.

Kresy.pl / sejm.gov.pl / dorzeczy.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz