Wicemarszałek Sejmu, poseł klubu Kukiz’15 Stanisław Tyszka domaga się od MSZ uznania p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela Israela Katza za osobę niepożądaną w Polsce.

Tyszka wystosował w poniedziałek pismo do szefa MSZ Jacka Czaputowicza, w którym uznał, że za swoją antypolską wypowiedź Katz powinien zostać wpisany na listę osób niepożądanych.

Wicemarszałek wskazał na wypowiedź Katza, w której oskarżył on “wielu Polaków” o kolaborację z Niemcami i udział w zagładzie Żydów, a także przypisał Polakom “antysemityzm wyssany z mlekiem matki”. Tyszka uznał tę wypowiedź za “haniebną” i “rasistowską”. Według niego powinna ona spotkać się z “natychmiastowym” uznaniem Katza za persona non grata.

Tyszka przypomniał, że w wykazie osób, których pobyt na terytorium RP jest niepożądany, umieszcza się dane cudzoziemca, jeśli wymagają tego względy obronności, bezpieczeństwa, lub interes Rzeczypospolitej Polskiej.

Parlamentarzysta poprosił również MSZ o odpowiedź na pytanie, czy ujawni opinii publicznej listę cudzoziemców niepożądanych w Polsce.

Jak informowaliśmy wcześniej, p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela Israel Katz użył w niedzielę w wywiadzie telewizyjnym antypolskich sformułowań, które stały się powodem odwołania wyjazdu polskiej delegacji na szczyt Grupy Wyszehradzkiej do Jerozolimy i w konsekwencji przyczyniły się do odwołania całego szczytu. Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Byli Polacy, którzy kolaborowali z nazistami. O tym mówił też były premier Icchak Szamir, wspominając historię swojego zamordowanego ojca. Icchak Szamir, któremu Polacy zamordowali ojca, powiedział: „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych. – powiedział Katz w telewizji i24News komentując wcześniejsze obniżenie rangi polskiej delegacji wybierającej się na szczyt w Jerozolimie. Wypowiedź izraelskiego urzędnika padła w pierwszym dniu piastowania przez niego funkcji p.o. ministra spraw zagranicznych. Strona polska zażądała w tej sprawie „odpowiedniej reakcji” ze strony Izraela, a później premier Mateusz Morawiecki odwołał wyjazd polskiej delegacji do Izraela.

Kresy.pl / Twitter

2 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply

 1. eryk
  eryk :

  Obudzą się wreszcie ci przyzwoici parlamentarzyści, czy POPIS po prostu zgasi światło nad projektem POLSKA?
  Mr Beni nie lepszy. Też go tu nie chcemy. Ale do tego, to trzeba mieć jaja…

 2. Czeslaw
  Czeslaw :

  Zamiast tłumaczyć się z nielicznych polskich szmalcowników, lub chwalić się Sprawiedliwymi, należy nagłaśniać powszechną sprawę szmalcowników żydowskich a tego kolejne nasze władze nie robią. Zachowują się w tym temacie tchórzliwie i podle bo szkodzą w ten sposób Polsce.
  Seks, korupcja i hazard: o bohaterach getta, którzy nie uczestniczyli w powstaniu
  ŚWIATOWA PRASA 18.02.2019
  W swoich najnowszych badaniach historyk Havi Dreyfus obala stare mity i mówi o codziennej odwadze Żydów, którzy cierpieli z powodu nazistowskiego barbarzyństwa. Prowadząc badania nad gettem warszawskim, profesor Havi Dreyfus stanęła przed poważnym pytaniem: jak dokładnie należy ujawnić szczegóły bestialstw?
  https://pl.sputniknews.com/swiatowa_prasa/201902189848865-sputnik-getto-warszawskie-zydzi/