Premier Mateusz Morawiecki podjął w poniedziałek decyzję o odwołaniu wyjazdu polskiej delegacji na szczyt Grupy Wyszehradzkiej w Izraelu w dniach 19-20. lutego. Według doniesień PAP szczyt w ogóle nie odbędzie się – premierzy Czech, Słowacji i Węgier pojadą do Izraela, lecz odbędą tam tylko rozmowy dwustronne.

Jak informowaliśmy wcześniej, p.o. ministra spraw zagranicznych Izraela Israel Katz użył w niedzielę w wywiadzie telewizyjnym antypolskich sformułowań. To one stały się powodem odwołania wyjazdu polskiej delegacji. „Podjąłem taką decyzję, ponieważ te sformułowania, które padły z ust powołanego na ministra spraw zagranicznych, pana Katza, są absolutnie niedopuszczalne. Są niedopuszczalne nie tylko w dyplomacji, ale dla mnie są one niedopuszczalne absolutnie w sferze publicznej” – cytuje słowa Morawieckiego Polska Agencja Prasowa.

Informując o swojej decyzji szef polskiego rządu przypomniał, że Polacy byli jednym z najbardziej poszkodowanych narodów podczas II wojny światowej, obok Żydów i Romów. Przypomniał także o poświęceniu Polaków, którzy uratowali od zagłady „dziesiątki tysięcy, setki tysięcy Żydów”.

Wcześniej w poniedziałek do polskiego MSZ w związku z wypowiedzą Katza została wezwana ambasador Izraela w Polsce Anna Azari. MSZ odmówiło udzielenia informacji na temat przebiegu rozmowy. Rzeczniczka MSZ poinformowała jedynie, że „spotkanie nie było długie”.

Według PAP opierającej się na źródłach w rządzie, z inicjatywy Morawieckiego premierzy pozostałych krajów grupy Wyszehradzkiej odwołali szczyt V4 w Jerozolimie. Do Izraela jednak pojadą, by odbyć spotkania z Binjaminem Netanjahu w formacie dwustronnym. Z doniesień prasowych wynika, iż niewykluczone, że szczyt jednak odbędzie się w Izraelu, ale po wyborach w tym kraju i jeśli dojdzie do wyjaśnienia spornych spraw między Polską a Izraelem.

Nie istnieje darmowe dziennikarstwo. Darmowa jest jedynie propaganda.

Przekaż 50 zł

Zwalczaj propagandę.

Jak każdy Izraelczyk i Żyd mogę powiedzieć: nie zapomnimy i nie przebaczymy. Byli Polacy, którzy kolaborowali z nazistami. O tym mówił też były premier Icchak Szamir, wspominając historię swojego zamordowanego ojca. Icchak Szamir, któremu Polacy zamordowali ojca, powiedział: „Polacy wyssali antysemityzm z mlekiem matki”. I nikt nie będzie nam mówił, jak mamy się wyrażać i jak pamiętać naszych poległych. – powiedział w niedzielę Israel Katz w telewizji i24News komentując wcześniejsze obniżenie rangi polskiej delegacji wybierającej się na szczyt w Jerozolimie. Wypowiedź izraelskiego urzędnika padła w pierwszym dniu piastowania przez niego funkcji p.o. ministra spraw zagranicznych. Strona polska zażądała w tej sprawie „odpowiedniej reakcji” ze strony Izraela, w przeciwnym razie zagrożono odwołaniem wyjazdu polskiej delegacji do Izraela.

Kresy.pl / PAP / rmf24.pl
Zbierzmy 1000 stałych darczyńców i wyłączmy wszystkie zewnętrzne reklamy na Kresach. Pomóż nam zbudować solidną dziennikarską platformę, publikującą ekskluzywne, wysokiej jakości informacje, opinie i analizy, utrzymującą się wyłącznie dzięki zaufaniu Czytelników.

Kresy.pl są w 100% oddolną obywatelską inicjatywą, nie stoją za nami ani medialne konsorcja, ani rządowe dotacje. Naszym celem jest przeciwstawianie się wszelkim formom manipulacji opinią publiczną w Polsce. W dobie wojny informacyjnej nie ma zadania bardziej palącego niż odpowiedzialne wspieranie zaufanych mediów.

Wyłącz reklamy

Wesprzyj jednorazowo

6 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Dodaj komentarz

 1. Avatar
  Yogi :

  Czy to ważne, jak nazwiemy to spotkanie? Kto ich tam wie, w jakim formacie odbędą się rozmowy. Ważne, że przedstawiciele czterech państw odbędą rozmowy w kwestiach, które dotyczą min. Polski. Wygląda na to, że nasz premier właściwie oficjalnie, choć pod pozorem protestu przeciwko szykanom, nie jest potrzebny na takich spotkaniach.

 2. Avatar
  Czeslaw :

  Zamiast tłumaczyć się z nielicznych polskich szmalcowników, lub chwalić się Sprawiedliwymi, należy nagłaśniać powszechną sprawę szmalcowników żydowskich a tego kolejne nasze władze nie robią. Zachowują się w tym temacie tchórzliwie i podle bo szkodzą w ten sposób Polsce.
  Seks, korupcja i hazard: o bohaterach getta, którzy nie uczestniczyli w powstaniu
  ŚWIATOWA PRASA 18.02.2019
  W swoich najnowszych badaniach historyk Havi Dreyfus obala stare mity i mówi o codziennej odwadze Żydów, którzy cierpieli z powodu nazistowskiego barbarzyństwa. Prowadząc badania nad gettem warszawskim, profesor Havi Dreyfus stanęła przed poważnym pytaniem: jak dokładnie należy ujawnić szczegóły bestialstw?
  https://pl.sputniknews.com/swiatowa_prasa/201902189848865-sputnik-getto-warszawskie-zydzi/