Prezydent USA Joe Biden zaprosił około 110 krajów na wirtualny szczyt poświęcony demokracji, który odbędzie się w dniach 9-10 grudnia, poinformował Departament Stanu USA. Na wydarzenie nie zaproszono jednak rządu węgierskiego. (więcej…)


ABW

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego zatrzymali na terenie Górnego Śląska kolejne 4 osoby w sprawie dotyczącej wyłudzeń podatku VAT. Ich działalność związana była z wewnątrzwspólnotowym obrotem metalami nieżelaznymi. Straty, które w wyniku tego procederu poniósł Skarb Państwa, wyliczone zostały już na ponad 56 mln złotych - poinformowała ABW w środę.

Zatrzymani 15 listopada br. to przedstawiciele polskich i zagranicznych firm. Brali udział w tzw. „karuzeli podatkowej” z wykorzystaniem firm „słupów”, które zajmowały się fikcyjnym obrotem m.in. bielą cynkową i płytami ołowianymi. Ustalono, że wspomniany towar opuszczał granice naszego kraju, lecz był ponownie wprowadzany do obrotu na terenie RP przez firmy „słupy”, pełniące funkcję tzw. znikających podatników. Działania te były możliwe za pośrednictwem podmiotów zarejestrowanych na terenie Czech, Słowacji i Bułgarii, które kontrolowali zatrzymani przez ABW obywatele Polski. „Słupy” nie odprowadzały należnego Skarbowi Państwa podatku VAT, a towar ponownie, za pośrednictwem śląskich firm, trafiał do kolejnych podmiotów gospodarczych. Straty, które w wyniku tego procederu poniósł Skarb Państwa, wyliczone zostały już na ponad 56 mln złotych.

Zatrzymani usłyszeli zarzuty m.in. kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, fałszowania faktur VAT o dużej wartości (czyli tzw. zbrodnię VAT), prania brudnych pieniędzy oraz popełnienia szeregu przestępstw skarbowych.


Talibowie wydali dekret stanowiący, że nie można zmuszać kobiet do małżeństwa.

Jak podała agencja Reutera, rząd talibów w Afganistanie wydał w piątek dekret w sprawie praw kobiet, w którym stwierdzono, że kobiety nie powinny być uważane za „własność” i że muszą wyrazić zgodę na małżeństwo.

„Kobieta nie jest własnością, ale szlachetną i wolną istotą ludzką; nikt nie może jej nikomu oddać w zamian za pokój… lub w celu zakończenia wrogości” – mówi dekret talibów wydany przez ich rzecznika Zabihullaha Mudżahida.


Dzięki dodatkowemu kontraktowi na 123 mln dolarów, Raytheon Intelligence and Space dostarczy w 2022 roku cztery prototypowe bojowe wozy Stryker wyposażone w lasery bojowe o mocy 50 kW. Chodzi o system laserowej obrony powietrznej krótkiego zasięgu, przeznaczony np. do zwalczania dronów.

We wrześniu br. amerykański koncern Raytheon Intelligence and Space ujawnił, że otrzymał dodatkowe 123 mln dolarów na zbudowanie i dostarczenie armii USA trzech wozów bojowych Stryker, wyposażonych w lasery bojowe o klasie mocy 50 kW. Miesiąc wcześniej podano, że zespół Raytheona otrzymał zadanie kontynuowania prac nad programem laserowej obrony powietrznej krótkiego zasięgu (Directed Energy Maneuver-Short Range Air Defense DE M-SHORAD) po tym, jak prototyp opracowany przez Northrop Grumman odpadł przez kłopoty techniczne.


W czwartek w Skierniewicach około godziny 17:00 agresywny obywatel Ukrainy zaczepiał przypadkowe osoby i groził im pałką teleskopową. Po zatrzymaniu zasłabł i mimo natychmiastowej reanimacji umarł. (więcej…)


Nowe obostrzenia wprowadzone w Niemczech zakładają, że osoby niezaszczepione nie będą mogły wchodzić na teren większości sklepów i obiektów rekreacyjnych. Niewykluczone też, że od lutego 2022 roku szczepienia w Niemczech będą obowiązkowe.

Ustępująca kanclerz Niemiec Angela Merkel oraz jej następca Olaf Scholz spotkali się z liderami władz regionalnych, aby omówić temat obostrzeń, których wprowadzenie miałoby pomóc w walce z czwartą falą koronawirusa SARS-CoV-2.


Cenisz naszą pracę?

Doceń ją

Pin It on Pinterest