Na kanale naszego portalu pojawił się kolejny wywiad. Tym razem  gościem redaktora Mateusza Pławskiego był redaktor naczelny portalu Nowy Ład, Damian Adamus. Rozmowa dotyczyła między innymi wizyty szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Chinach, a także ewentualnych korzyści płynących ze współpracy z Państwem Środka.

Zachęcamy do obejrzenia kolejnego filmu na kanale KresyTV. Tym razem  gościem redaktora Mateusza Pławskiego był redaktor naczelny portalu Nowy Ład, Damian Adamus. Rozmowa dotyczyła między innymi wizyty szefa Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Chinach, a także ewentualnych korzyści płynących ze współpracy z Państwem Środka.

Minister spraw zagranicznych Polski Zbigniew Rau i minister spraw zagranicznych Chin Wang Yi przeprowadzili konsultacje dwustronne w sprawach będących przedmiotem wspólnego zainteresowania – poinformowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Resort spraw zagranicznych podaje, że omówiono m.in. agendę stosunków polsko-chińskich, przyszłość Inicjatywy „17 + 1” oraz perspektywy współpracy UE-Chiny. Ministrowie wymienili także opinie w kwestiach o strategicznym znaczeniu dla obu państw, m.in. na temat źródeł napięć w sprawach globalnych, a także obszarów możliwego współdziałania. Ministrowie potwierdzili też, że trzecie posiedzenie Międzyrządowego Komitetu Chiny-Polska odbędzie się w drugiej połowie 2021 roku.

W ubiegłym roku łączna wartość inwestycji Chińskiej Republiki Ludowej w Polsce osiągnęła rekordowy poziom. Informacje o chińskich inwestycjach zagranicznych podał w lutym br. za Rhodium Group portal Bankier.pl. Z danych tych wynika, że poziom chińskiego kapitału lokowanego w Unii Europejskiej i państwach EFTA był z kolei w roku pandemicznym najniższy od dekady. Inwestycje w USA i Kanadzie były z kolei najniższe od 2009 r. Całkowicie inaczej było jednak w przypadku Polski gdzie poziom napływu chińskiego kapitału był najwyższy w historii.

Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply