Konstanty Radziwiłł nowym Ambasadorem RP na Litwie

Były minister zdrowia i dotychczasowy wojewoda mazowiecki, Konstanty Radziwiłł, otrzymał nominację na nowego Ambasadora RP w Wilnie. Zastąpi na tym stanowisku Urszulę Doroszewską.

We wtorek minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau wręczył Konstantemu Radziwiłłowi nominację na nowego Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Republice Litewskiej.

Pod koniec ubiegłego roku kandydaturę Radziwiłła na stanowiska ambasadora na Litwie pozytywnie zaopiniowała sejmowa komisja spraw zagranicznych. Podczas przesłuchania przed komisją Radziwiłł prezentują wizję programu działania polskiej ambasady w Wilnie podkreślał, że określają je przede wszystkim: historia, dotychczasowe relacje polsko-litewskie, miejsce Polski i Litwy w organizacjach międzynarodowych, żywe stosunki w zakresie polityki, bezpieczeństwa, energetyki. Wskazywał też na „obecność licznej społeczności polskiej na Litwie” oraz wojnę na Ukrainie.

 

Do priorytetów swojej misji Radziwiłł zaliczył: wspieranie relacji dwustronnych w wymiarach politycznym, gospodarczym, ochrony środowiska, bezpieczeństwa, a także wsparcie dla polskiej mniejszości narodowej na Litwie. Zwrócił uwagę, że dalszych działań wymagają m.in. kwestie braku możliwości używania polskich znaków diakrytycznych do zapisu imion i nazwisk, czy zakazu używania dwujęzycznych tablic nazw topograficznych w rejonach licznie zamieszkałych przez Polaków. Zaznaczył, że wciąż istnieją duże problemy z odzyskiwaniem przez Polaków własności, znacjonalizowanej za czasów sowieckich, a także przeciągają się litewskie prace nad ustawą o mniejszościach narodowych.

O tym, że to właśnie Radziwiłł ma zostać kolejnym szefem polskiej misji dyplomatycznej w Wilnie pisaliśmy jesienią ub. roku. W październiku 2022 roku poinformował o tym portal Onet. Przywołał medialne spekulacje z lipca, kiedy „Gazeta Wyborcza” napisała, iż obecny wojewoda mazowiecki szykuje się do odejścia ze stanowiska. Tymczasem według Onetu Radziwiłł jesienią otrzymał już wstępną zgodę władz Litwy na objęcie placówki – tak zwane agrément. Należy je uzyskać z wyprzedzeniem, jeszcze przed wysłaniem nowego ambasadora.

Radziwiłł nie ma doświadczenia dyplomatycznego. Z zawodu jest lekarzem. W swoim zawodzie doszedł do dużego znaczenia zostając w latach 2001-2010 prezesem Naczelnej Rady Lekarskiej. Zbliżył się do obozu PiS i w 2015 r., po przejęciu władzy przez tę partię został ministerstwem zdrowia. Funkcję to pełnił przez trzy lata, a w 2019 r. objął funkcję wojewody mazowieckiego. Według części mediów, ma opinię człowieka całkowicie lojalnego wobec partii rządzącej.

Były wojewoda zastępuje w roli ambasadora w Wilnie Urszulę Doroszewską, pełniącą ją do 2017 r. W odróżnieniu od Radziwiłła, Doroszewska przez lata zaangażowana była w kreowanie polityki wschodniej, była urzędniczką kancelarii prezydenta za czasów Lecha Kaczyńskiego.

Pilnujemy wspólnych spraw

Zależymy od Twojego wsparcia
Wspieram Kresy.pl
 

Już rozpoczynając swoją misję dyplomatyczną Doroszewska zadeklarowała, że sprawy mniejszości polskiej na Litwie nie są dla niej najważniejsze i wyraziła akceptację dla nowelizacji litewskiej ustawy oświatowej, oprotestowanej przez miejscowych Polaków, bo naruszyła narodowościowy charakter szkół z polskim językiem nauczania w tym państwie.

Potem dała się poznać jako krytyk lidera Akcji Wyborczej Polaków na Litwie-Związku Chrześcijańskich Rodzin Waldemara Tomaszewskiego, próbujący podważyć jego legitymację jako przywódcy politycznego polskiej ludności Wileńszczyzny.

Doroszewska popierała politykę rozbijania jedności i podważania władz centralnych Związku Polaków na Litwie i, według miejscowych, praktycznie ograniczyła kontakty z jego centralą.

Czytaj także: Urszula Doroszewska – polska czy litewska ambasador w Wilnie?

Polityka PiS-u wobec Polaków na Litwie – w poszukiwaniu granic łajdactwa

MSZ / PAP / Kresy.pl

0 odpowiedzi

Zostaw odpowiedź

Chcesz przyłączyć się do dyskusji?
Nie krępuj się!

Leave a Reply